Reklama
Reklama

Wystawa przygotowana przez historyków z 18 krajów trafi do Poznania. Będzie ją mógł zobaczyć każdy

fot. UMP
fot. UMP

"Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923" to tytuł plenerowej ekspozycji, którą od czwartku będzie można oglądać na placu Wolności.

Wystawa, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z 18 krajów, opowiada historię narodzin nowego ładu w Europie po pierwszej wojnie światowej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych - fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci - mówi prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Wystawa opowiada również o zmianach w sztuce, gdyż pierwsza wojna światowa wzmocniła przekonanie o konieczności dokonania odnowy moralnej dwudziestowiecznego człowieka, co znalazło wyraz w pojmowaniu roli artysty, jako osoby kształtującej rzeczywistość przez sztukę - mówi prof. Piotr Juszkiewicz, członek Rady Naukowej wystawy.

Ekspozycja prezentowana jest od trzech lat w ramach międzynarodowego tournee. Odwiedziła dotąd Pragę, Sarajewo, Bratysławę, Verdun, Berlin Weimar czy Rijekę. W 2020 roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa). Poznańska prezentacja będzie pierwszym przystankiem na trasie wystawy w 2021 roku. Będzie można ją oglądać od 4 marca do 13 kwietnia na pl. Wolności - informują miejscy urzędnicy.

Ekspozycji będą towarzyszyć wydarzenia przygotowane przez Wydział Nauk o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będą to specjalne spoty z udziałem naukowców, planowany jest także międzynarodowy panel dyskusyjny - dodają.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Komentarze niedostępne ze względu na przeciążenie serwera.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro