Reklama
Reklama

W Wapnie zapadła się ziemia. To tam miała miejsce największa katastrofa górnicza w PRL

fot. Screen Facebook

W Wapnie znów zapadła się ziemia.

Film z miejsca zdarzenia opublikował facebookowy profil "Wapno - Druga Strona Medalu". Widać na nim zapadlisko, które obecnie zabezpieczają służby.


Do sprawy odniósł się wójt gminy. - Dnia 26 lutego br. na terenie "gipsiaka" doszło do wykształcenia się zapadliska związanego z nieczynnymi wyrobiskami pokopalnianymi. Sytuacja na tą chwilę jest stabilna i nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom miejscowości Wapno. Teren jest monitorowany 24 godziny na dobę przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wapno w oparciu o uruchomione procedury zarządzania kryzysowego - poinformował Maciej Kędzierski.

O sprawie poinformowano służby, m.in. Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach i Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu. - Jestem w stałym kontakcie z wymienionymi organami w celu monitorowania obecnej sytuacji. O dalszych działaniach związanych z zapadliskiem będę informował mieszkańców po decyzjach wydanych przez organy właściwe, mające w kompetencjach przeciwdziałanie skutkom szkód górniczych na terenie Gminy Wapno. Proszę również osoby postronne o zaprzestanie prób dotarcia do miejsca zapadliska, ponieważ naraża to zarówno te osoby oraz strażaków pełniących służbę na utratę zdrowia - dodał Wójt. Stacja RMF FM zwróciła uwagę, że podobna sytuacja miała tam miejsce 4 lata temu. Wówczas zapadlisko miało niemal 4 metry głębokości.

Gmina Wapno leży w powiecie wągrowieckim. To tam w sierpniu 1977 roku doszło do największej katastrofy górniczej w czasach PRL. Woda zalała wówczas kopalniane szyby, co spowodowało zapadanie się ziemi i ogromne zniszczenia. Kilka lat temu na miejsce wybrał się nasz dziennikarz, zdjęcia można znaleźć tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro