Reklama
Reklama

Przyszli terytorialsi złożą przysięgę. Egzamin na żołnierza zdawali na poligonie w Biedrusku

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Egzamin kończył 16-dniowe szkolenie podstawowe przyszłych żołnierzy.

A egzamin do łatwych nie należał. Odbywał się na pętli taktycznej. - Trasa całej pętli to około dwudziestu kilometrów. Żołnierze powinni ją pokonać w wyznaczonym czasie, ale to nie jest spacerek. Rekrut przemieszcza się z całym wyposażeniem, ze wszystkim, co musi ze sobą zabrać do wykonania takiego zadania. Do tego dochodzi jeszcze broń, amunicja. To wszystko może ważyć nawet około czterdziestu kilogramów - komentuje instruktor, porucznik Piotr Kozłowski.

Rekrutów obudzono w środku nocy. Musieli szybko się zebrać i wymaszerować na egzamin. - Szkolenie podstawowe wymaga od rekrutów bardzo dobrego przygotowania fizycznego oraz mentalnego. Żołnierze nabywają podstawowe umiejętności z zakresu obsługi broni, taktyki, pomocy medycznej czy terenoznawstwa. Na tym szkoleniu dodatkowym utrudnieniem była zmienność warunków atmosferycznych; była zima, śnieg, bardzo mroźno, potem padał deszcz a teraz jest nadzwyczaj ciepło jak na tą porę roku - zauważa podpułkownik Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty, który odpowiadał za całe szkolenie.

Pętla tym razem została zorganizowana na terenie poligonu w Biedrusku. Udział w niej wzięło 62 rekrutów, w tym 11 kobiet. Na sobotę zaplanowano uroczystą przysięgę wojskową także w Biedrusku. Ze względu na pandemię, nie wezmą w niej udziału goście.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Mają być burze z gradem
28℃
18℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro