Reklama

Nowe śledztwo w sprawie zamku w Stobnicy: chodzi o finansowanie inwestycji

Zdjęcie z lipca 2020 roku | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Zdjęcie z lipca 2020 roku | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Śledztwo wszczęła zielonogórska prokuratura.

To kolejne śledztwo w sprawie kontrowersyjnej inwestycji. Jak opisuje Głos Wielkopolski, Centralne Biuro Antykorupcyjne uznało, że w przypadku budowy zamku mogło dojść do prania brudnych pieniędzy. Inwestorem jest Paweł N., założyciel spółki odzieżowej Solar. Prokuratura sprawdza transfery pieniędzy pomiędzy spółkami w Polsce i na Cyprze, które były związane z rodziną N. Obecnie śledczy zapoznają się z dokumentacją dotyczącą sprawy.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Z ustaleń Gazety Wyborczej wynika natomiast, że koszt budowy i wykończenia zamku to nawet około 400 milionów złotych. Samo wzniesienie konstrukcji obiektu miało kosztować od 130 do nawet 150 milionów złotych. Stosowane są tu materiały z najwyższej półki, w tym cegły i kamienie z konkretnego kamieniołomu.

Dziennikarzowi GW udało się porozmawiać z osobą z otoczenia Pawła N. Z rozmowy wynika, że N. jest pasjonatem zamków i postanowił wybudować sobie swój własny zamek, który spełni jego oczekiwania - będzie miał m.in. basen. GW ustaliła, że w zamku wyznaczono "mieszkania", które wcale nimi nie są. Chodzi m.in. o pomieszczenie na 15. piętrze ze skośną posadzką, która ewidentnie wskazuje na to, że ma to być sala widowiskowa lub kinowa. Inne "mieszkanie" to sala balowa o powierzchni 1400 metrów kwadratowych.

Przypomnijmy, że w grudniu Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie budowy. Oskarżono 6 osób, w tym Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw: użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę (chodzi o zaniżenie wielkości powierzchni terenu) oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo Paweł N. został oskarżony o czyn zabroniony z art. 188 KK (prowadzenie działalności zagrażającej środowisku). Jego syna, Dymitra N., oskarżono o dokonanie przestępstwa z art. 188 k.k., tj. realizowania wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. Wśród oskarżonych jest także Waldemar S., architekt i główny projektant. Oskarżona została także Iwona P., pełniąca funkcję Inspektora Nadzoru Budowlanego w Obornikach. Kolejni oskarżeni to Marek J. oraz Bernadeta G. z Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach. Więcej piszemy TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro