Reklama
Reklama

Jest akt oskarżenia w sprawie zamku w Stobnicy. 6 osób z zarzutami!

Dziś zamek już tak nie wygląda. W połowie pokryty jest elewacją, która ma mu nadać średniowieczny charakter | fot. Śladami PRL / YouTube
Dziś zamek już tak nie wygląda. W połowie pokryty jest elewacją, która ma mu nadać średniowieczny charakter | fot. Śladami PRL / YouTube

W środę Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie budowy zamku w Stobnicy.

- Prokurator aktem oskarżenia objął 6 osób. Wobec siódmej z podejrzanych, z uwagi na jej śmierć, umorzył postępowanie w zakresie stawianych jej zarzutów - informuje prokuratura. Pierwszy z oskarżonych to Paweł N. Oskarżono go o popełnienie dwóch przestępstw: użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę (chodzi o zaniżenie wielkości powierzchni terenu) oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo Paweł N. został oskarżony o czyn zabroniony z art. 188 KK (prowadzenie działalności zagrażającej środowisku).

- Dymitra N. oskarżono o dokonanie przestępstwa z art. 188 k.k., tj. realizowania wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000 - dodaje. Wśród oskarżonych jest także Waldemar S., architekt i główny projektant. Zarzuca mu się poświadczenie nieprawdy poprzez podanie nierzetelnych danych dotyczących wielkości powierzchni planowanej do przekształcenia i udzielenie w ten sposób pomocy Pawłowi N. do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Oskarżona została także Iwona P., pełniąca funkcję Inspektora Nadzoru Budowlanego w Obornikach. Zdaniem prokuratury dwukrotnie nadużyła uprawnień poprzez zaniechanie podjęcia i wdrożenia do wykonania decyzji dotyczącej wstrzymania budowy zamku. Oskarża się ją również o fałszerstwo intelektualne (poświadczenie nieprawdy w protokole przeprowadzonej kontroli).

Kolejni oskarżeni to Marek J. oraz Bernadeta G. z Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach. - Oskarżeni zostali o niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez nierzetelną weryfikację przedłożonych przez inwestora dokumentów, doprowadzając do wydania decyzji administracyjnej udzielającej pozwolenia na budowę obiektu płożonego w Stobnicy i działając na szkodę interesu publicznego.

Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im czynów. - Prokurator w toku postępowania przygotowawczego zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 do 200 tysięcy złotych oraz zakazów opuszczania kraju i kontaktowania się ze sobą. Podejrzani będący funkcjonariuszami publicznymi zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. Zabezpieczono również mienie w kwocie prawie 100.000,00 zł - wymienia Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Co grozi oskarżonym? - Za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 271 § 3 k.k.) grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą więzienia do lat 3. Prowadzenie działalności zagrażającej środowisku podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Za złożenie fałszywego oświadczenia (art. 233 § 1 i 6 k.k.) grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro