Reklama

Poznań dba o przyuliczną zieleń również zimą. Samo zabezpieczenie roślin to koszt ponad 300 tys. zł

fot. ZDM
fot. ZDM

Szczególnie istotne dla kondycji roślin jest zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem soli drogowej.

Zimowe utrzymanie zieleni ulicznej to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich o tej porze roku.

To właśnie zimą, rosnące przy drogach rośliny są szczególnie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników, wśród których prym wiedzie sól drogowa. Bez właściwej ochrony w czasie zimy zieleń uliczna nie miałaby wielkich szans, aby wiosną i latem prawidłowo funkcjonować
- informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Sól szkodzi na dwa sposoby. Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut solanki powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól stosowana do usuwania skutków zimy wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie roślin nie mogą pobrać wody z gleby nawet jeśli woda będzie w podłożu). Należy przy tym podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione - dodaje.

Ponadto bardzo istotne jest aby nie odgarniać w misy drzew i w pasy zieleni zasolonego śniegu, który doprowadzi do stopniowego obumarcia roślin. Dlatego przedstawiciele ZDM zwracają się z prośbą do administratorów i wspólnot mieszkaniowych o to aby odgarniać w zieleń jedynie niezanieczyszczony śnieg, a w celu poprawy bezpieczeństwa na chodnikach stosować piasek zamiast soli.

Aby uchronić zieleń przyuliczną przed działaniem soli ZDM stosuje dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwszym są osłony, zakładane na korony młodych drzew, a drugi to maty słomiano-foliowe, ochraniające pasy zieleni przed przenikaniem soli bezpośrednio do podłoża w którym rosną rośliny. Zarówno osłony, jak i maty pojawiają się na poznańskich ulicach przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

W sezonie 2020 / 2021 w całym mieście zamontowanych zostało blisko 30 kilometrów mat słomiano-foliowych i ponad 250 osłon na korony drzew. Tej zimy koszt zabezpieczenia zieleni w pasach drogowych wyniesie ponad 322 tysiące złotych - kończy rzeczniczka.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro