Reklama

W środę Popielec: księża w maseczkach będą sypać popiołem głowy wiernych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Włodzimierz Hoppel
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Włodzimierz Hoppel

Wtorek to ostatni dzień karnawału.

We wtorek katolicy oficjalnie kończą karnawał. Gdyby nie pandemia, wielu poznaniaków bawiłoby się na tzw. podkoziołku, czyli po prostu na ostatkowych imprezach. Tymczasem już w środę rozpocznie się 40-dniowy okres Wielkiego Postu. To czas, w którym katolicy przygotowują się do najważniejszego święta chrześcijańskiego jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa.

W Środę Popielcową w kościołach głowy wiernych sypane są popiołem pochodzącym z palenia ubiegłorocznych palm wielkanocnych. Księża wypowiadają przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz", by przypomnieć ludziom, że nikt nie jest nieśmiertelny. Księża przypominają, że to nie popiół jest najważniejszy, a obcowanie z Bogiem.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, środowe uroczystości odbędą się w nieco zmienionej formie. Księża dostali już wytyczne na ten dzień. - Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo - stosownie do okoliczności - sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc - czytamy w nocie Kongregacji ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów.

Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu. Nie powinno się więc jeść mięsa, a także powinno się spożyć maksymalnie trzy posiłki.

W tym roku Wielki Post potrwa do 1 kwietnia - tradycyjnie do Wielkiego Czwartku. Niedziela Wielkanocna przypada natomiast 4 kwietnia. Wielu katolików do tego czasu będzie się oddawać codziennej modlitwie, a także będzie się wyrzekać przyjemności. Kościół zachęca także do tego, by wierni podjęli postanowienie wielkopostne, które go celem jest umocnienie wiary.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.00 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro