Reklama

Wchodzą na zamarzniętą Rusałkę. "Zimowa aura przyciąga"

fot. Czytelniczka
fot. Czytelniczka

Mróz sprawił, że na poznańskich akwenach pojawiła się warstwa lodu. Służby jak co roku apelują o ostrożność i przypominają, że jeziora i stawy to nie lodowiska.

Zimowa aura przyciąga wiele osób. Pokryta lodem Rusałka - pisze do nas Czytelniczka i przesyła zdjęcia osób "spacerujących" po zamarzniętym jeziorze.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Niskie temperatury skuły lodem poznańskie akweny. To bardzo zachęca do wchodzenia na jeziora i stawy. Taka "zabawa" może się skończyć kąpielą w lodowatej wodzie, a w przypadku braku udzielenia pomocy przez innych - nawet śmiercią. Tylko w niedzielę 17 stycznia lód załamał się na stawie na poznańskich Szachtach pod trzema osobami. Mężczyzny nie udało się uratować. Dwie młode dziewczyny na brzeg wyciągnęli policjanci.

Lód zawsze jest niebezpieczny. Może być odpowiedniej grubości, ale nigdy nie mamy gwarancji - mówił przy jednej z niebezpiecznych sytuacji bryg. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.

Wytrzymałość lodu zależy również od struktury lodu. Zanieczyszczenia wody i pęcherzyki powietrza (powstałe np. w wyniku zmiennej temperatury - topnienie i zamarzanie lodu) powodują zmniejszenie wytrzymałości pokrywy lodowej. O wytrzymałości lodu decyduje między innymi jego grubość - podkreślali strażacy i niezmiennie apelują, by nie wchodzić na zamarznięte akweny, bo to skrajnie niebezpieczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro