Trwa nabór na rachmistrzów Narodowego Spisu Powszechnego. Ile można zarobić?
Przed nami Narodowy Spis Powszechny.
Badanie odbywa się co 10 lat. Tym razem zostanie przeprowadzone pomiędzy 1 kwietnia i 30 września. Zbierane będą dane m.in. o liczbie mieszkańców, strukturze demograficzno-społecznej, a nawet stanie budynków. Wywiady, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, będą przeprowadzane bezpośrednio lub telefonicznie.
Do tego potrzebni są jednak rachmistrzowie. Nabór już ruszył, a swoje aplikacje można składać do 9 lutego. Kandydaci muszą być pełnoletni, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Nie mogą to być osoby karane, trzeba też przejść odpowiednie szkolenie, kończące się egzaminem.
Rachmistrzowie mogą liczyć na wynagrodzenie. Do tej pory lepiej płatne były wywiady bezpośrednie, to się jednak zmieni, ponieważ procedowana jest odpowiednia nowelizacja ustawy. Stawki zostaną ujednolicone i wyniosą 6 zł brutto za przeprowadzony wywiad spisowy, niezależnie od jego formy.
- Aby zgłosić swoją kandydaturę, należy wypełnić formularz (w załączniku) i złożyć go w Urzędzie Miasta Poznania. Można to zrobić mailowo na adres: [email protected] (wysyłając skan podpisanego formularza w formacie jpg lub pdf), za pośrednictwem platformy ePUAP (należy wybrać formularz "wniosek ogólny do urzędu"i dołączyć w załączniku skan podpisanego formularza w formacie jpg lub pdf), drogą pocztową - na adres: Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań (z dopiskiem "spis powszechny") lub osobiście - w holu budynku Urzędu Miasta Poznania na pl. Kolegiackim znajduje się dedykowana temu skrzynka podawcza. Dokumenty, które wpłyną do urzędu po terminie lub będą niekompletne, nie będą rozpatrywane - informuje urząd miasta.
W Poznaniu potrzeba 222 rachmistrzów i 111 osób rezerwowych.
Wszystkie szczegóły dotyczące spisu można znaleźć tutaj.