Reklama
Reklama

Nauka w służbie futbolu: podpisano porozumienie Kolejorza i UAM

fot. lechpoznan.pl / fot. Premysław Szyszka
fot. lechpoznan.pl / fot. Premysław Szyszka

W środę doszło do sformalizowania współpracy Lecha Poznań i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Umowa dotyczy kooperacji Kolejorza z Wydziałem Matematyki i Informatyki. Korzyścią dla klubu będzie narzędzie do tworzenia, analizy i przetwarzania baz danych. Skorzystają z nich pierwszy zespół, a także rezerwy i Akademia.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Nieformalna współpraca ruszyła rok temu. - Podjęliśmy wtedy wspólnie próbę wyselekcjonowania danych, które powinny zostać poddane badaniom. W tym aspekcie udało się stworzyć plan przyszłościowy oraz zarys konkretnej już współpracy. Przede wszystkim celem jest połączenie obserwacji ludzkiego oka z obiektywnymi danymi. Tylko poprzez dokładną analizę spotkań opartą na konkretnej informacji będziemy w stanie zwiększyć wydajność codziennego funkcjonowania naszych poszczególnych drużyn - tłumaczył szef działu skautingu Akademii Lecha Poznań, Bartłomiej Grzelak.

Analiza statystyczna to jeden z trendów w nowoczesnym futbolu. Współpraca z naukowcami ma przynieść korzyści m.in. w postaci lepszej prewencji kontuzji, efektywniejszego rozwoju fizycznego czy skuteczniejszej oceny zarówno poszczególnych piłkarzy, jak i całych drużyn.

- Cieszymy się, że rozpoczynamy współpracę z tak cenioną uczelnią jaką jest uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Otwieramy się na kolejne obszary, które mają nam pomagać w dalszym rozwoju i sprawiać, że będziemy bardziej efektywni w naszym działaniu. Co ważne, ta współpraca ma być wstępem do powstania wewnątrzklubowego działu naukowego, który będzie analizował dane, które zbieramy w różnych obszarach - powiedział Piotr Rutkowski, prezes Kolejorza.

- Lech, to tradycja i duma Wielkopolski. Jestem przekonany, że zaangażowanie i wkład badawczy naszych pracowników przyczyni się do innowacyjnych i nowych podejść w analizowaniu danych. Dla naszych studentów i pracowników jest to niezwykła szansa udziału w projektach wynikających z konkretnych potrzeb Klubu. Wielu z nich od lat kibicuje Lechowi, a teraz będą mogli przyczynić się do jego rozwoju - skomentował prof. UAM dr hab. Krzysztof Dyczkowski, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro