Kolejne szpitale z covidowymi łóżkami będą zabezpieczone w tlen. Instalacja trafi również do Poznania
Planowane inwestycje w tlen dla pacjentów powstaną w szpitalu MSWiA w Poznaniu oraz szpitalach powiatowych w Śremie i Krotoszynie.
Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podpisała kolejne trzy umowy na budowę instalacji tlenowych w szpitalach dysponujących łóżkami dla pacjentów z Covid-19.
W najbliższych tygodniach przy SP ZOZ MSWiA w Poznaniu powstanie stacja zgazowania tlenu medycznego. Nowy zbiornik pozwoli zmagazynować 11 ton tlenu ciekłego. Wartość inwestycji finansowanej z funduszu covidowego to 400 tys. zł. Dzięki pozyskanym funduszom przy szpitalu powiatowym w Śremie posadowiony zostanie kolejny zbiornik na tlen, a szpital w Krotoszynie zmodernizuje stację rozprężania tlenu - przekazuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.
Nowe inwestycje tlenowe, gdzie butle z tlenem zastąpiły zbiorniki na tlen ciekły, powstały jeszcze w 2020 roku w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, słupeckim, obornickim, gostyńskim, chodzieskim, nowotomyskim i pilskim. Pozwoliło to na znaczne ograniczenie zużycia tlenu medycznego w butlach, których dystrybucja - z uwagi na kilkukrotnie większe zapotrzebowanie - stanowiła wrażliwe ogniwo systemu. Zapotrzebowanie na butle z tlenem, analizując dane z listopada ubr. i porównując je do stycznia br., spadło w wielkopolskich szpitalach z poziomu 400 butli do 200 butli dziennie - dodaje, Stube.
Do czasu wybudowania stacji zgazowania tlenu medycznego szpitale korzystały z butli z tlenem medycznym. Tlenoterapia wysokoprzepływowa w związku z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 wyczerpywała zapas tlenu gromadzonego w butlach. Kolejne inwestycje gwarantują bezpieczeństwo pacjentów zabezpieczonych w lekarstwo jakim jest tlen medyczny - mówi wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Inwestycje w tlenoterapię będą służyć pacjentom cierpiącym na wiele schorzeń, nie tylko w okresie pandemii. Wartość finansowa inwestycji to niemal 2 mln zł.