Reklama

Rekordowa liczba poznaniaków oddała głos w PBO. "Mieszkańcy uważają, że to dobry pomysł"

fot. UMP
fot. UMP

Przeważająca część pozytywnie ocenia PBO 2021.

PBO 2021 to już 9. edycja budżetu obywatelskiego w Poznaniu. Mimo przeszkód spowodowanych sytuacją epidemiczną oraz unieważnieniem pierwszej przyjętej uchwały dotyczącej zasad PBO, udało się zaangażować w głosowanie rekordową liczbę mieszkańców. Pomysłów zgłoszonych w tegorocznej edycji było stosunkowo mniej, jednak w dobie pandemii Covid-19 oraz z uwagi na trwający w tym czasie okres wakacyjny jest to satysfakcjonujący wynik - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Jedną z najważniejszych zmian w ubiegłorocznej edycji było wprowadzenie Zielonego Budżetu. Wprowadzenie dodatkowej kategorii spowodowało także zmiany w głosowaniu. Do tej pory w PBO można było oddawać maksymalnie 3 głosy - 2 na projekty rejonowe i 1 na ogólnomiejskie. W ubiegłym roku każdy mieszkaniec miał do dyspozycji 4 głosy, z czego dodatkowy głos dotyczył Zielonego Budżetu.

W ubiegłym roku nieco zmienione zostały terminy PBO - z uwagi na sytuację epidemiologiczną i interwencję wojewody wielkopolskiego. Ostatecznie etap zbierania wniosków przypadł na okres wakacyjny - odbywał się 10 - 31 lipca. Jednocześnie został skrócony czas opiniowania projektów przez jednostki i wydziały Urzędu Miasta Poznania. W ramach zmian, wymuszonych przez wojewodę, konieczne było również usunięcie danych kontaktowych do wnioskodawców - tym samym kontakt z osobami składającymi projekty był znacznie utrudniony - tłumaczy Patryk Pawełczak.

W ramach PBO 21 zgłoszono 253 pomysły. Najwięcej, bo aż 72 proc. z nich to projekty rejonowe. Największą aktywnością w tym zakresie wykazali się mieszkańcy rejonu: Chmielowo-pokrzywowego, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki. Ostatecznie udział w głosowaniu wzięło 175 projektów (na liście znalazło się blisko 70 proc. wszystkich zgłoszonych pomysłów) - 34 ogólnomiejskich, 12 w ramach Zielonego Budżetu i 129 rejonowych.

Ze względu na zmiany w kryteriach oceny wniosków, wymuszone rozstrzygnięciem wojewody, nie było możliwe dopuszczenie do głosowania projektów, których realizacja ze względu na czynności przygotowawcze może wykraczać poza okres 1 roku budżetowego - wyjaśnia Patryk Pawełczak.

Głosowanie rozpoczęło się 23 października i trwało do 20 listopada - odbywało się w formie elektronicznej . W ostatniej edycji PBO oddano 87 575 ważnych głosów, co jest wynikiem lepszym niż w poprzednim roku, kiedy głosowało niespełna 69 tys. mieszkańców - informują miejscy urzędnicy.

W ramach PBO 2021 do wydania jest aż 21 mln zł. Do realizacji zakwalifikowano 34 projekty: 3 ogólnomiejskie (w tym 2 z Zielonego Budżetu) i 31 rejonowych.
Mieszkańcy mogli ocenić tegoroczną edycję PBO, wypełniając ankietę ewaluacyjną. Poznaniacy, którzy wypełnili ankietę, w zdecydowanej większości (91 proc.) uważają, że budżet obywatelski to dobry pomysł - informują miejscy urzędnicy. Niemal wszyscy, którzy wypełnili ankietę (96 proc.) zamierzają wziąć udział w głosowaniu w ramach PBO 2022 - dodają.

Z pełnym raportem, podsumowującym ewaluację ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można zapoznać się tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro