Reklama
Reklama

Stypendia dla osób z Białorusi studiujących w Poznaniu. W sumie to prawie 500 tysięcy złotych

fot. Michal Jarmoluk z Pixabay
fot. Michal Jarmoluk z Pixabay

Studenci z Białorusi mogą liczyć na finansowe wsparcie samorządów.

Chodzi o osoby kształcące się na uczelniach w stolicy Wielkopolski. Program to efekt połączonych sił Miasta Poznania, Starostwa Powiatowego w Poznaniu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- Na Białorusi od pół roku trwają protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Reżim Łukaszenki dalej stosuje przemoc i brutalne represje wobec własnego społeczeństwa. Białorusini szczególnie teraz potrzebują naszej solidarności. Chcemy, w miarę możliwości, wesprzeć naszych sąsiadów w budowie demokratycznego państwa prawa, o które wciąż muszą walczyć. Mam nadzieję, że program stypendialny dla studiujących w Poznaniu obywateli Białorusi, wpłynie na poprawę ich sytuacji życiowej i umożliwi im kontynuowanie nauki - powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Środki zostaną przekazane uczelniom w formie dotacji. Następnie pieniądze trafią do studentów. Miasto Poznań przeznaczy na ten cel 187 tys. zł, Starostwo Powiatowe 108 tys. zł, a Urząd Marszałkowski 200 tys. zł.

- Wspólnie z władzami uczelni ustalono, że ze wsparcia skorzysta 55 osób. Będą to studenci i studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (37 osób), Politechniki Poznańskiej (12 osób), Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego (3 osoby), Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego (2 osoby) oraz Uniwersytetu Przyrodniczego (1 osoba) - poinformował urząd miasta.

Studenci otrzymają stypendium w wysokości 1 000 zł miesięcznie przez 9 miesięcy akademickich (od stycznia do czerwca tego roku, a następnie od października do grudnia). Uczelnie przyznają stypendia na podstawie wyników w nauce - decydować będzie średnia ocen uzyskanych w trakcie studiów, a przypadku studentów I roku - lista rankingowa stworzona w ramach rekrutacji. Ponadto stypendium otrzymane ze środków samorządu będzie mogło być jedynym publicznym wsparciem finansowym przyznanym studentowi.

W Poznaniu studiuje 5,8 tys. studentów zagranicznych, w tym ok. 500 obywateli Białorusi, którzy stanowią drugą co do wielkości grupę studentów zagranicznych, zaraz po obywatelach Ukrainy (dane za rok akademicki 2019/2020).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro