Reklama

32 mln zł kar za zmowę na rynku fitness. Wśród uczestników m.in. powstała w Poznaniu Fabryka Formy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. David Mark / Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. David Mark / Pixabay

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wydał decyzję w tej sprawie.

Od 2018 roku UOKiK zajmował się postępowaniem antymonopolowym w sprawie niedozwolonych praktyk na polskim rynku fitness. - Postępowanie prowadzone było przeciwko 16 spółkom oraz 6 menadżerom, podejrzewanym o bezpośrednią odpowiedzialność za niedozwolone ustalenia - wyjaśnia urząd.

W trakcie postępowania okazało się, że niedozwolone porozumienie trwało około 5 lat (od najpóźniej 2012 roku do co najmniej 2017 roku). - Przedsiębiorcy podzielili rynek, tak aby nie konkurować ze sobą. Kontrolę nad wykonywaniem niedozwolonego porozumienia i rolę koordynatora oraz rozjemcy między interesami klubów pełnił Benefit, który jednocześnie intensywnie budował swoją pozycję rynkową. Uczestnikom porozumienia zależało na zachowaniu silnej pozycji w miastach, w których już rozwijały działalność oraz osiągały korzyści z uczestnictwa w programie MultiSport, oferowanym na rynku przez Benefit. Przykładowo w Warszawie była to sieć Calypso, w Poznaniu - Fabryka Formy, we Wrocławiu - Fitness Academy, a w Krakowie - Fitness Platinium - dodaje.

- Dzięki zmowie sieci fitness nie obawiały się konkurencji ze strony innych jej uczestników w miastach, w których były już obecne. Nie musiały zatem walczyć między sobą o klienta zakresem oferty, standardem obsługi czy ceną. Oznacza to, że osoby korzystające z klubów miały ograniczoną możliwość wyboru sieci w porównaniu do sytuacji, gdyby nie doszło do niedozwolonego porozumienia. Skutki tego nieuczciwego działania i zmowy podziałowej bezpośrednio odczuli konsumenci - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kary nałożono na 8 firm: Bartosz Gibała Platinium, Benefit Systems, Platinium Wellness, Yes to Move (dawniej: Fitness Academy), a także Calypso Fitness i kontrolowane przez nią spółki - Baltic Fitness Center, EFC Fitness oraz Fitness MCG. - Większość pozostałych przedsiębiorców w trakcie postępowania zakończyła swoją działalność. Nie oznacza to jednak, że dokonane przez nich naruszenie nie spotkało się z karą - z uwagi na to, że spółki te zostały przejęte przez Benefit Systems już po otwarciu postępowania, to on ponosi ciężar kar w tym zakresie, co uwzględniono w wysokości nałożonej kary - dodaje UOKiK. Wśród przejętych spółek jest m.in. ta, która powstała w Poznaniu - Fabryka Formy.

Z ustaleń UOKiK wynika, że pierwsze ustalenia w sprawie zmowy poczyniły firmy Calypso oraz Fabryka Formy. Miało to mieć miejsce najpóźniej w 2012 roku. W 2013 roku w podziale rynku zaczęła uczestniczyć firma Fitness Academy, a pośrednikiem stał się Benefit Systems. Później dołączały kolejne firmy - Zdrofit czy Fitness Platinium. Dziś Fabryka Formy, Zdrofit i Fitness Academy są prowadzone przez Benefit Systems.

- W ramach zmowy przedstawiciele spółek podejmowali ze sobą różne kontakty w sprawie podziału rynku: korespondowali, prowadzili rozmowy telefoniczne, spotykali się. Firmy wymieniały się informacjami co do swoich działań w zakresie otwierania klubów oraz lokalizacji, którymi były zainteresowane lub mogły je odstąpić konkurentom. Jeżeli miały plany dotyczące tego samego rejonu, wówczas uzgadniały, że jedna z nich się z niego wycofa. Przykładowo, kwestia tego, czy w ogóle dopuścić do otwarcia jednego klubu Fabryki Formy w Warszawie, a jeżeli tak, to w którym miejscu, poprzedzona została długimi konsultacjami między przedstawicielami sieci i budziła duże kontrowersje - ostatecznie ustalono, że w Warszawie zostanie otwarty tylko jeden klub Fabryki Formy, przy Rondzie ONZ.

W interesie Benefit Systems było "zbudowanie stabilności na rynku i brak konkurencji między sieciami". - Powyższe mogło ułatwiać Benefit Systems realizowanie jego planów biznesowych dotyczących przejmowania niektórych sieci uczestniczących w zmowie, a jednocześnie uzależnianych w coraz większym stopniu od przychodów osiąganych na klientach korzystających z programu MultiSport.

Łącznie UOKiK nałożył ponad 32 mln złotych kary na osiem spółek i sześć osób (menedżerów sieci, w tym Fabryki Formy). Najwyższą otrzymała spółka Benefit Systems - blisko 27 mln złotych. Na osoby fizyczne nałożono kary od 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy złotych. Ireneusz Sęk, założyciel sieci Fabryka Formy, ma zapłacić karę w wysokości 90 tysięcy złotych.

- Przy nakładaniu sankcji pieniężnych prezes UOKiK wziął pod uwagę, że branża fitness to jeden z sektorów najbardziej dotkniętych obostrzeniami związanym z pandemią COVID-19. W innej sytuacji kary byłyby wyższe. Spółki, którym wymierzono kary, mogą się ubiegać o ewentualne odroczenie terminu płatności kary lub jej rozłożenie na raty - zaznacza urząd.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro