Kolejna odsłona sporu Świtalski - Forteam z Małpka Express w tle. Tym razem to Świtalski mówi o podstępie
Spektakl trwa od miesięcy.
Wiosną ubiegłego roku pisaliśmy, że problemy Mariusza Świtalskiego są spowodowane nieudaną inwestycją w sieć sklepów Małpka Express. Sieć miała być konkurencją dla Żabek, ale pomysł nie wypalił. Świtalski sprzedał więc sieć amerykańskiej spółce Forteam Investments za 362 miliony złotych. Świtalski jednocześnie dał Amerykanom gwarancję na to, że jeśli spółka zdecyduje się sprzedać sieć komuś innemu i nie otrzyma za nią określonej kwoty, będzie mogła żądać takich pieniędzy od Świtalskiego. Amerykanie chcieli sprzedać sieć, ale nikt nie chciał im zapłacić tyle, ile żądali. Ostatecznie sklepy Małpka Express zniknęły, a spółka rok temu zażądała od poznańskiego biznesmena zwrotu 300 milionów złotych. Do dziś ich nie otrzymała. Sprawa trafiła więc do sądu, który na wniosek amerykańskiej spółki zabezpieczył majątek poznaniaka.
Do tej pory sąd cztery razy zabezpieczył roszczenia w tej sprawie. Ostatnio pisaliśmy o tym w październiku, gdy pośrednio zajęto olbrzymią rezydencję Świtalskiego w Sowińcu wycenianą kilka lat temu na 50 milionów euro. Majątek ten należał do spółki Druga - Sowiniec Capital. Wcześniej zabezpieczono roszczenia w sprawie przeciwko dzieciom Świtalskiego - Mateuszowi, Marcinowi, Mikołajowi i Nataszy.
Dotychczas to Forteam wychodził z oficjalnymi komunikatami w tej sprawie, a pełnomocnik Mariusza Świtalskiego jedynie się do nich odnosił zapewniając, że komunikaty prasowe są pomówieniami i "grą w procesie cywilnym".
Dziś to spółki z Grupy Sowiniec informują o... śledztwie w sprawie próby wyłudzenia przez Forteam ponad 360 milionów złotych. - Sąd Okręgowy w Poznaniu dnia 17 grudnia 2020 roku wydał postanowienie i nakazał Prokuratorze Okręgowej w Poznaniu przeprowadzenie śledztwa w przedmiocie usiłowania osiągnięcia korzyści majątkowej na szkodę Mariusza Świtalskiego oraz spółek Sowiniec Group w podstępny sposób na kwotę ponad 360 mln zł przez Forteam Investments Limited, którym zarządzał Pierre Mellinger oraz jego współpracownicy - czytamy w komunikacie.
- Prokuratura zbada, czy w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia sporu sądowego, w ten sposób, że uprzednio doprowadzając podstępem do zbycia udziałów w spółce Małpka S.A. przez cypryjską spółkę Forteam Investments Limited na rzecz powiązanej osobowo spółki, co doprowadziło do sztucznie wykreowanego roszczenia.
Grupa Sowiniec sugeruje, że Forteam żąda otrzymania nienależnej gwarancji i doszło do wprowadzenia sądu w błąd. Z informacji grupy wynika, że Forteam nabył od Czerwonej Torebki akcje spółki Małpka za ponad 362 miliony złotych, po czym zbył je "na rzecz powiązanego osobowo podmiotu za zaledwie 1 823 złote i 4 grosze".