Reklama
Reklama

PiS chce znieść prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Projekt jest już w Sejmie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja

Kontrowersyjny projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Proponują oni zmianę w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie. W praktyce to rozwiązanie oznaczałoby zniesienie możliwości odmowy przyjęcia przez obywatela mandatu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Obecnie, jeśli nie przyjmiemy mandatu, sprawą zajmuje się sąd. Z kolei politycy Zjednoczonej Prawicy chcą, żeby w takiej sytuacji funkcjonariusz umieścił na mandacie odpowiednią wzmiankę o odmowie przyjęcia. To automatycznie czyniłoby mandat... przyjętym. Obywatel mógłby bronić swoich praw w sądzie, który uchyliłby lub utrzymał karę w mocy.

Skąd ten pomysł? W uzasadnieniu autorzy przekonują, że ma to na celu odciążenie sędziów od "od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia, z zachowaniem konstytucyjnej i konwencyjnej gwarancji prawa do sądu w sprawach o wykroczenia".

- Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie - przekonują autorzy projektu.

- Z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu. Wyjątkiem jest uprawomocnienie się z chwilą uiszczenia grzywny mandatów zaocznych, o których mowa w art. 98 § 4 pkt 1 k.p.s.w., gdyż w tym wypadku nie można bezspornie stwierdzić chwili doręczenia mandatu.W pozostałych sytuacjach ukarany będzie mógł zaskarżyć w terminie 7 dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny, w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary. Mandat karny będzie pozostawał w mocy do czasu jego uchylenia. Mandat karny będzie również wykonalny na dotychczasowych zasadach, chyba że sąd wstrzyma jego wykonalność - dodają.

Projekt trafił do Sejmu w piątek i otrzymał już numer druku (866). Można go znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro