Reklama

W Poznaniu ma powstawać więcej "zielonych" dachów i ścian

Jeden z zielonych dachów przystankowych | fot. materiały prasowe
Jeden z zielonych dachów przystankowych | fot. materiały prasowe

W tym celu powołano specjalny zespół urzędników i radnych.

Jak informuje Biuletyn Miejski, zespół ma się zająć stworzeniem programów wsparcia dla poznaniaków, którzy chcą mieć zewnętrzne ogrody wertykalne lub zielone dachy. Więcej zieleni w naszym mieście to lepsze powietrze i klimat. - Jednym z rozwiązań jest zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem i wychładzających zimą powierzchni ścian i budynków poprzez tworzenie ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów - informuje Biuletyn.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W zespole pracują przedstawiciele kilku wydziałów UM - m.in. Urbanistyki i Architektury czy Kształtowania i Ochrony Środowiska, a także Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz miejscy radni - m.in. Łukasz Kapustka, Halina Owsiana czy Marek Sternalski.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce system zielonych dachów wiat przystankowych. Na dachach wybranych przystanków posadzono rozchodnik. - Dach rozchodnikowy pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 C. Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo mając długi okres kwitnienia są przyjazne m.in. dla pszczół - wyjaśniało Centrum prasowe Grupy MTP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro