Reklama

W Wielkopolsce powstanie pierwszy dworzec modułowy

fot. PKP SA
fot. PKP SA

Budowa już się rozpoczęła.

PKP SA inwestują w kolejne dworce modułowe. Pierwszy z nich na terenie Wielkopolski stanie w Nowym Tomyślu. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu. - Obiekt zostanie zlokalizowany bliżej przejścia podziemnego prowadzącego na perony, dzięki czemu podróżni będą mogli szybciej dotrzeć do pociągów. W nowym budynku znajdą się przeszklona poczekalnia, pomieszczenie kasy biletowej i toalety. Po obu stronach dworca pojawią się stojaki na rowery - łącznie na 26 jednośladów - oraz stacja naprawcza. Zagospodarowany zostanie teren przed obiektem - zamontowane zostaną elementy małej architektury, m.in. ławki i kosze. W ramach realizowanej równolegle inwestycji miejskiej powstaną nowy układ drogowy, miejsca parkingowe oraz pętla autobusowa. W przyszłości dworzec będzie stanowił element funkcjonalnego węzła przesiadkowego - informują Polskie Koleje Państwowe.

Na dachu obiektu pojawią się panele fotowoltaiczne. Nie zabraknie też energooszczędnego oświetlenia LED z automatyką. Dworzec ma rozświetlać się bardziej, gdy pociąg będzie wjeżdżać na stację. - Dodatkowo na dachu dworca zamontowany zostanie system do odzysku wody deszczowej, który posłuży do spłukiwania toalet w budynku.

Oczywiście nowy dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zaplanowano w nim ścieżki prowadzące dla osób niewidomych, oznaczenia w alfabecie Braille'a, pętle indukcyjne czy dotykowe schematy dworca. Do potrzeb osób o ograniczonej mobilności dostosowane zostaną również toalety.

Obiekt będzie wyposażony w monitoring, systemy kontroli dostępu i zdalnego zamykania obiektów, a także system sygnalizacji włamania. Zamontowane tu zostaną elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów. W poczekalni podróżni będą mogli skorzystać z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi.

Inwestycja będzie kosztować prawie 5 mln złotych i ma się zakończyć w pierwszym półroczu 2021 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro