Reklama

Miasto otrzymało ponad 2 mln dofinansowania na wsparcie DPS-ów. Na co przeznaczone zostały pieniądze?

fot. UMP
fot. UMP

W ramach konkursu na dofinansowanie dla miejskich DPS-ów, ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, wsparciem objęto placówki przy ul. Ugory, ul. Konarskiego, ul. Niedziałkowskiego i ul. Bukowskiej.

Łącznie otrzymały one granty w wysokości ponad 2,3 mln zł.

Znaczącą część, bo ponad połowę otrzymanych środków wydano na wynagrodzenia dla personelu Domów Pomocy Społecznej, w tym fizjoterapeutów i rehabilitantów. Pozostałe pieniądze zostały przeznaczone na zakup testów na obecność COVID-19, środków ochrony indywidualnej i odpowiedniego sprzętu umożliwiającego skuteczne zapobieganie skutkom epidemii - informują miejscy urzędnicy.

Wśród nowego wyposażenia poznańskich DPS-ów znalazły się np. lampy bakteriobójcze, dozowniki do środków odkażających, maty dezynfekcyjne, terminale do zdalnego pomiaru temperatury ciała, urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i oczyszczacze powietrza. Ze środków otrzymanych w ramach grantu zakupiono również sprzęt wspomagający personel medyczny. To m.in. pulsoksymetry, parawany medyczne, aparaty do mierzenia ciśnienia, defibrylatory, termometry, koncentratory tlenu, inhalatory i resuscytatory.

Jak zaznaczają przedstawiciele miasta działania wspierające dla poznańskich DPS-ów realizowane są w ramach projektu "Domy Pomocy Społecznej bezpieczne w Wielkopolsce" współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Miasto Poznań otrzymało również dofinansowanie w ramach projektu "STOP COVID-19. Bezpieczne systemy pomocy w Wielkopolsce". Grant w wysokości ponad 900 tys. zł został przeznaczony na wsparcie podmiotów w obszarze pomocy i integracji społecznej oraz pieczy zastępczej. To m.in. ośrodki pomocy społecznej, domy matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniska i noclegownie dla osób w kryzysie bezdomności, ośrodki interwencji kryzysowej, specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy, środowiskowe domy samopomocy z miejscami całodobowego i okresowego pobytu oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. Pomocą finansową objęte zostały również inne instytucjonalne formy pieczy zastępczej, a także podmioty, którym jednostka samorządu terytorialnego zleciła realizację usług wspierających - dodają urzędnicy.

W ramach grantu Miasto Poznań uzyskało dofinansowanie, które są przeznaczone na dodatki do wynagrodzeń dla pracowników - etatowych i nieetatowych, będących w bezpośrednim kontakcie z osobami korzystającymi z pomocy w ramach integracji społecznej i pieczy zastępczej.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro