Reklama

Uroczystości rocznicy Powstania Wielkopolskiego przeniosły się dziś do Warszawy

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Powązkach.

Po poznańskiej rocznicy, która jak co roku odbyła się 27 grudnia dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania, tradycyjnie 28 grudnia marszałek Woźniak, razem m.in. wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem i Jackiem Bogusławskim, członkiem ZWW oraz Tadeuszem Musiałem, prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Później poznańska delegacja udała się na Powązki, by oddać hołd bohaterom walk przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Marszałek Woźniak złożył także kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Łączce, gdzie spoczywają szczątki zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1948-55 - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Co roku, 28 grudnia, staramy się być w Warszawie i świętować kolejną rocznicę wybuchu naszego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uważamy, że nasza obecność tu - w stolicy - jest integralną częścią obchodów, ponieważ to powstanie przyniosło niezwykle ważny efekt dla odradzającej się Polski. Przyłączyło tereny Polski zachodniej do odradzającej się ojczyzny i wzmocniło jej potencjał. Pamiętamy, że rok 2020 jest także rokiem stulecia Bitwy Warszawskiej, w której swój udział mieli Wielkopolanie
- powiedział marszałek Marek Woźniak.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wieniec złożył też dziś wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek. Złożony wieniec był wyrazem pamięci między innymi dla uczestników stoczonej 6 stycznia 1919 roku bitwy o Ławicę. Na zdobytym w Poznaniu sprzęcie walczono później o Lwów oraz odpierano wojska bolszewickie w 1920 roku - informuje Anna Czuchra z WUW w Poznaniu.

O poznańskich obchodach 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego pisaliśmy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro