102. rocznica Powstania Wielkopolskiego w cieniu pandemii. Obchody skromne i głównie online
W niedzielę w Poznaniu odbywać się będą uroczystości związane z 102. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę - mówi Marszałek Marek Woźniak, zapraszając do świętowania kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. I apeluje: - Mimo że epidemia nas ogranicza i nie pozwala na organizację zwyczajowych uroczystości, jak co roku oddajmy hołd bohaterom. Pokażmy, że pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania razem pomyślmy o tych, którzy dali nam przykład, "JAK ZWYCIEŻAĆ MAMY".
27 grudnia marszałek Marek Woźniak wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz wicewojewoda Maciej Bieniek uczczą pamięć bohaterów zwycięskiej walki o wolność naszego regionu. O godz. 16.40 złożą kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Towarzyszył im będzie między innymi Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, współgospodarz ceremonii oraz niewielkie - z powodu panującej epidemii - grono zaproszonych przedstawicieli władz państwowych i lokalnych samorządów.
Zanim rozpoczną się główne obchody kwiaty zostaną też złożone przy tablicach upamiętniających wybitne osobistości związane z powstaniem: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także przy tablicy Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Wiązanki zostaną też złożone na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
W historyczną godzinę wybuchu walk 27 grudnia 1918 r. o godz. 16.40 zabrzmią syreny, rozpocznie się główna, choć skromna, ceremonia rocznicowa przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Będzie ona miała kameralny charakter. Wydarzenie będzie można oglądać w internecie między innymi podczas transmisji, (https://27grudnia.pl/ ) a także za pośrednictwem @fanpage'a 27 grudnia-Powstanie Wielkopolskie. Po zakończeniu relacji z wydarzenia, ok. godz. 17.10, w tym samym miejscu, rozpocznie się premiera filmu w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". To pierwszy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o naszym zwycięskim powstaniu. Będzie go można oglądać także przez kolejne dni aż do 8 stycznia włącznie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu dokumentu, dofinansowując jego produkcję - przypomina Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.
W poniedziałek, 28 grudnia, marszałek Marek Woźniak, wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek oraz prezes Tadeusz Musiał wezmą udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie, gdzie między innymi złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Z powodu pandemii tegoroczne obchody 102. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbywają się w przestrzeni wirtualnej pod hasłem #POWSTANIEna102. W ramach kampanii można uczestniczyć w czterech akcjach, z których każda ma na celu upamiętnienie Powstańców. Jedna z nich - #ŻYCZENIAna102 - wykreowała wśród Wielkopolan nowy zwyczaj wysyłania na kartkach czy w esemesach lub w mailach życzeń z okazji rocznicy wybuchu Powstania. Ostatnią akcją - #ŚPIEWAMYna102 - jest wspólne rodzinne śpiewanie "Marsylianki Wielkopolskiej"- informuje rzeczniczka marszałka.
W obchody tradycyjnie zamierzają włączyć się też kibice Lecha Poznań, którzy zapowiadają, że około godziny 16 na placu Wolności w Poznaniu uczczą pamięć bohaterów.
Najpopularniejsze komentarze