Reklama

Miasto uruchamia specjalne dyżury telefoniczne na święta. Będzie można porozmawiać m.in. z zastępcą prezydenta Poznania

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sergio Ianni/Freeimages
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sergio Ianni/Freeimages

Miasto zadba o to, by nikt w te święta nie czuł się samotny.

W Wigilię, pierwszy i drugi dzień świąt oraz Sylwestra, w godz. 10.00-16.00 działać będzie telefon Centrum Inicjatyw Senioralnych (tel. 61 842 35 09) oraz Telefon Serdeczności (tel. 691 870 091).

Święta to zawsze wyjątkowy czas - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. W tym roku jednak dla wielu mieszkańców i mieszkanek Poznania, zwłaszcza tych starszych, mogą być one wyjątkowo trudne. Z powodu pandemii nie wszyscy seniorzy będą mogli spotkać się z dziećmi i wnukami, odwiedzić znajomych lub sąsiadów. Nie będzie też dużej, wspólnej wigilii na MTP. Nikt jednak nie powinien spędzać świąt zupełnie sam - dlatego uruchamiamy dodatkowe dyżury telefoniczne, by choć w ten sposób pomóc starszym poznaniakom i poznaniankom - dodaje.
Zastępca prezydenta Poznania będzie dyżurował w Wigilię, pierwszy dzień świąt i w Sylwestra w godzinach od 11:00 do 12:00. Poza tymi godzinami na seniorów będą czekały osoby chętne do rozmowy. Jak podkreślają miejscy urzędnicy będzie można zamienić kilka słów z kimś życzliwym, złożyć życzenia czy podzielić się refleksją.

Centrum Inicjatyw Senioralnych każdego dnia stara się być blisko osób starszych i wychodzić naprzeciw ich potrzebom - mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że tegoroczne święta mogą być trudne dla wielu. I mimo że Centrum nadal pozostaje zamknięte, to będziemy dostępni dla seniorów przez telefon przez całe święta i w sylwestra. Tradycyjnie postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie, podpowiemy, gdzie zwrócić się o wsparcie, ale przede wszystkim będziemy po to, żeby nikt nie został sam - dodaje.

Telefon Serdeczności obsługuje pracownik Zespołu Dziennych Domów Pomocy. To osoba, która na co dzień pracuje z seniorami i potrafi z nimi rozmawiać - podkreśla Maria Paradowska, dyrektor Zespołu. Z naszego Telefonu korzystają zazwyczaj starsze osoby samotne. Chętnych, żeby usłyszeć życzliwy głos, nie brakuje - obecnie telefon dzwoni codziennie. Są też osoby, które wracają do nas, nawiązują głębszą relację i kontaktują się co jakiś czas. Chcą po prostu z kimś porozmawiać, opowiedzieć o swoich smutkach i troskach. A my cieszymy się, że możemy wspierać w taki sposób, zwłaszcza teraz, w czasie izolacji - dodaje.

W mieście działa też Telefon Zaufania przy Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej (tel. 61 835 49 04), od poniedziałku do piątku - w godz. 19.00-7.00 (czyli w Wigilię i Sylwestra), w niedzielę i święta - całodobowo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
32.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro