Reklama
Reklama

Niezwykłe widowisko na niebie: pierwsza taka koniunkcja od prawie 400 lat!

fot. LT
fot. LT

Już w poniedziałek po zachodzie Słońca będzie można gołym okiem zobaczyć niezwykłe zjawisko na niebie.

To właśnie 21 grudnia przypada Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna, a więc dwóch największych planet Układu Słonecznego. - Jeszcze wczoraj planety były widoczne jako dwa punkty, a dziś będą prawie na jednej linii z Ziemią - pisze nasz czytelnik LT, który w niedzielę zrobił zdjęcie dwóch planet zbliżonych do siebie. Zdjęcie powstało na Górze Moraskiej.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Jak wyjaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", ostatnio taka koniunkcja miała miejsce w 1623 roku. - Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście - zachęca. Jak podkreśla, planety zbliżają się do siebie pozornie, bo w rzeczywistości wciąż dzieli je jedyne... 800 milionów kilometrów.

Koniunkcję będzie można podziwiać w zasadzie z całego świata, a więc także z Poznania. Na obserwacje trzeba się przygotować od zachodu Słońca (dziś nastąpi o 15.25) do mniej więcej 17.00. Planety będą widoczne nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Teleskop ułatwi obserwacje, ale bez niego też zobaczymy planety.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro