Jakie skarby skrywał pod powierzchnią poznański Stary Rynek?
Na ogrodzeniu wykopalisk archeologicznych przed Ratuszem na Starym Rynku pojawiła się wystawa. "Odkrywamy średniowieczny Poznań". Na kilkunastu planszach można zobaczyć zdjęcia i opisy niezwykłych artefaktów znalezionych podczas prowadzonych prac archeologicznych.
Przed modernizacją płyty Starego Rynku prowadzone są prace archeologiczne. Na ich efekty będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać, jednak już teraz przechodnie mogą podziwiać rezultaty poprzednich wykopalisk prowadzonych w tym rejonie przez Muzeum Archeologiczne pięć lat temu - na razie na zdjęciach. Wśród znalezionych zabytków wymienia się bogato zdobiony diadem turniejowy, monety, plomby towarowe oraz wykonane z kości i poroża przybory do gier.
Oprócz znalezisk wyjątkowych, takich jak ozdoby i dewocjonalia, w przestrzeni rynku natrafiliśmy także na liczne przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców średniowiecznego Poznania. Wśród nich można wymienić klucze, kłódki, noże - niektóre z zachowanymi drewnianymi oprawami - oraz narzędzia: świder z drewnianą rączką czy młotek. Te ostatnie mogą stanowić pozostałość działających na rynku i w okolicy warsztatów rzemieślniczych - mówi Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Wystawa "Odkrywamy średniowieczny Poznań" to szansa, aby poznać, chociaż część tajemnic, jakie do niedawna skrywał pod powierzchnią Stary Rynek. Dzisiaj, wyciągnięte na światło dzienne, sfotografowane i opisane przedmioty wykorzystywane przez ówczesnych ludzi pozwalają nam uzupełnić wiedzę o ich życiu codziennym i historii naszego miasta. To świetna plenerowa ekspozycja, dlatego gorąco zachęcam do jej obejrzenia, szczególnie teraz, kiedy muzea są zamknięte - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.