Reklama

Niepokojące doniesienia o poznańskim ZOO: co na to magistrat?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZOO Poznań Official / Facebook
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZOO Poznań Official / Facebook

Już we wtorek pisaliśmy o niepokojących doniesieniach na temat poznańskiego ogrodu zoologicznego, które przekazywał radny Michał Grześ.

ZOO straciło status członka stałego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA, a kontrolerzy ze stowarzyszenia wskazali na szereg nieprawidłowości w instytucji. W raporcie zwrócono uwagę m.in. na nieprawidłowe karmienie zwierząt, wielki wzrost kosztów weterynaryjnych, a także brak edukacji dotyczącej chronionych gatunków. Skarżono się także na brud i niewłaściwą organizację w pomieszczeniach, w których udzielana jest pomoc weterynaryjna zwierzętom, a także bałagan w dokumentacji.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Co na to poznańscy urzędnicy, którym podlega ZOO? - W pierwszej kolejności podkreślić należy, że utworzenie i prowadzenie ogrodu zoologicznego wymaga uzyskania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody), który zgodnie z art. 68 może to zezwolenie cofnąć lub zmienić. Decyzja Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) nie jest równoznaczna z utratą statusu ogrodu zoologicznego - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Jak tłumaczy dyrektor, poznańskie ZOO od 1992 roku jest członkiem EAZA. Kontrola stowarzyszenia odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a raport z niej trafił do Poznania w maju bieżącego roku. - Pomimo szczegółowego ustosunkowania się przez Ogród Zoologiczny do zarzutów Zespołu przesiewowego EAZY, w dniu 1 października 2020 r., zgodnie z rekomendacją Komisji ds. Członkostwa i Etyki EAZA, Rada EAZA przyznała Ogrodowi Zoologicznemu w Poznaniu członkostwo tymczasowe (Temporary Membership) na okres dwóch lat. Rada Stowarzyszenia zaznaczyła, że chociaż Ogród Zoologiczny pracuje nad spełnieniem standardów wyznaczanych przez EAZA, nadal istnieją problemy, które wymagają rozwiązania i to właśnie one doprowadziły do decyzji w sprawie zmiany statusu członkostwa - przyznaje Pietrusik-Adamska.

Poznańskie ZOO jeszcze przed październikiem przekazało do EAZA harmonogram działań, które mają na celu dostosowanie jednostki do zaleceń stowarzyszenia. - Zoo może ubiegać się o pełne członkostwo w EAZA przed upływem wyznaczonych dwóch lat - po przesłaniu sprawozdania z postępów wdrażania zaleceń jednostka może wnioskować o wcześniejszą ponowną ocenę. Ogród Zoologiczny odwołał się od decyzji Rady EAZA o zmianie statusu członkostwa i jednocześnie zwrócił się z prośbą o rekontrolę. Złożone odwołanie ma być rozpatrywane przez Komisję ds. Członkostwa i Etyki EAZA na posiedzeniu w styczniu 2021 - kończy.

Treść raportu nie może zostać upubliczniona, bo stanowi poufny dokument.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro