Poznańscy naukowcy sprawdzili 1500 Wielkopolan pod kątem bezobjawowego przejścia Covid-19. Ilu było zakażonych?
W lipcu Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu ogłosił, że poszukuje ochotników, którzy chcą sprawdzić czy przeszli Covid-19 bezobjawowo.
Właśnie zakończył się pierwszy etap projektu, którego celem jest znalezienie podłoża molekularnego bezobjawowego i ciężkiego przebiegu choroby Covid-19. - W ramach prowadzonych badań, w ciągu 10 tygodni naukowcy przebadali ponad 1500 ochotników z Wielkopolski. Przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV2, świadczące o przebytym zakażeniu, zaobserwowano zaledwie u 25 osób (1,67% badanej populacji) - podkreśla ICHB PAN.
Jak się okazało, najwięcej osób z pozytywnym wynikiem należało do grupy, która zadeklarowała, że nie przestrzega rekomendacji sanitarno-epidemiologicznych. Chodzi np. o pracę zdalną, noszenie maseczek czy dezynfekcję rąk. Sporo osób znalazło się też w grupie, która ma ciągły kontakt z innymi osobami. To sprzedawcy, personel medyczny czy urzędnicy. - Co więcej, na podstawie uzyskanych wyników badań serologicznych oraz analizy ankiet epidemiologicznych, naukowcy ICHB PAN zaobserwowali, iż większość przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV2 miała przebieg bezobjawowy - dodaje.
Teraz przed naukowcami pracującymi pod kierunkiem dr. Pawła Zmory kolejne etapy badań. W ich trakcie badacze skupią się na analizie pobranych próbek, by znaleźć przyczyny różnego przebiegu zakażenia wirusem, a także będą opracowywać test predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby Covid-19.
Najpopularniejsze komentarze