Reklama
Reklama

Osocze ozdrowieńców nadal pilnie potrzebne!

fot. UMP
fot. UMP

Dlatego pracownicy RCKiK proszą o kontakt wszystkich, którzy przeszli Covid-19 i mogą zostać dawcami.

RCKiK w Poznaniu pobiera osocze metodą plazmaferezy, która pozwala otrzymać nawet do 3 jednostek plazmy od jednego dawcy. Do leczenia jednej osoby chorej na Covid-19 potrzeba ok. 1-2 jednostek - w zależności od tego, jak wysokie jest tzw. miano, czyli stężenie przeciwciał w osoczu. W ubiegłym tygodniu osocze oddało 19 osób, ale to wciąż bardzo mało.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Zapotrzebowanie na osocze jest bardzo duże, w poniedziałek praktycznie nie mieliśmy już żadnych zapasów, w weekend wydaliśmy prawie wszystko - mówiła na początku -tygodnia dr n. med. Hanna Skalisz, zastępca dyrektora do spraw medycznych RCKiK w Poznaniu i dodała, że największe zapotrzebowanie jest na grupę A. Osocze od dawcy, który posiada przeciwciała przeciw koronawirusowi poprawia stan kliniczny chorego. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców, by zastanowili się nad podzieleniem się osoczem - apeluje.

Dawcy muszą jednak spełniać podstawowe warunki:
- Muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.
- Także osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2).
- Od zakończenia przez nie izolacji musi minąć co najmniej 28 dni.
- Tyle samo czasu - 28 dni - musi upłynąć od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2.
- Osocze mogą oddać tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle
- Oraz nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

Każdy ozdrowieniec musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty - nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu! Wystarczy zadzwonić pod nr tel.: 61 886 33 54 w godz.7.30-14.30 od poniedziałku do piątku lub napisać mail na adres: [email protected] - informują miejscy urzędnicy.

Osoba, która wyzdrowiała po przechorowaniu COVID-19 lub przebyła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 musi również spełniać standardowe kryteria dawcy krwi. Dotyczą one m.in. stanu zdrowia, wagi czy wzrostu. Niedopuszczalne jest też przebywanie w miejscach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej np. W obszarach występowania wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro