Reklama
Reklama

Abp Gądecki negatywnie o prezydenckiej propozycji w sprawie aborcji: "byłaby nową formą eutanazji"

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki udzielił wywiadu dla KAI.

W rozmowie z dziennikarzami Katolickiej Agencji Informacyjnej arcybiskup Stanisław Gądecki komentował obecną sytuację w kraju między innymi po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący Episkopatu apeluje, by otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła dzieci i rodziny, do których bezpośrednio odnosi się decyzja Trybunału.

Arcybiskup Gądecki mówi też o relacjach Kościoła ze światem polityki. Kościół nie powinien zawiązywać sojuszu z żadnym nurtem politycznym. Bowiem Kościół ma swoją misję, misję zbawienia, ma prawdę objawioną, której ma strzec nie idąc na żadne układy. I w oparciu o tę prawdę ma kształtować ład Boży w otaczającym świecie - mówi metropolita poznański w wywiadzie dla dla KAI opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Episkopatu odniósł się też do projektu prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie zmian, które pozwolą na aborcję dzieci z tzw. wadami letalnymi. Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji, która selekcjonuje osoby ze względu na możliwość przeżycia. Tym razem przypadki aborcji wynikające z przesłanki eugenicznej zostaną podciągnięte pod nowy przepis - prawdopodobnie za wyjątkiem dzieci z zespołem Downa - i wszystko pozostanie w tym samym punkcie - mówił metropolita poznański.

Abp Stanisław Gądecki nawołuje do dialogu, choć jak dotąd nie poparł żadnej dyskusji która rozważałaby sens zaostrzanego prawa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro