Reklama
Reklama

Drakońska podwyżka opłat za wywóz śmieci od stycznia! A o karach dla wykonawców za problemy z odbiorem GOAP milczy

Wrzesień 2020 | fot. Czytelnik
Wrzesień 2020 | fot. Czytelnik

ZM GOAP decyzję tłumaczy "znacznym wzrostem kosztów utrzymania systemu".

W poniedziałek Zgromadzenie Związku Międzygminnego GOAP przyjęło uchwałę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2021 roku będziemy płacić zdecydowanie więcej za wywóz odpadów. Obecnie mieszkańcy budynków, w których znajduje się do 4 mieszkań, płacą 16 złotych za osobę. Są to więc także domy jednorodzinne. W przypadku budynków, w których znajduje się powyżej 4 lokali mieszkalnych, koszt wywozu odpadów to 14 złotych za osobę.

Od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych i budynków z maksymalnie 4 lokalami mieszkalnymi będą płacić aż 28 złotych za osobę, a mieszkańcy pozostałych budynków - 25 złotych. Nie da się ukryć, że podwyżka jest znacząca.

- Decyzja ta wynika z konieczności dostosowania poziomu opłat do realnych kosztów gospodarki odpadami. Ich sukcesywny wzrost spowodowany jest kilkoma czynnikami: większą ilością wytwarzanych przez mieszkańców odpadów (co pociąga za sobą wzrost kosztów ich odbioru i zagospodarowania), załamanie na rynku surowców wtórnych (brak popytu po zamknięciu rynków azjatyckich, ujemne ceny, ustawowy wzrost nakładów na ochronę przeciwpożarową magazynowanych surowców) oraz wprowadzone w ostatnim czasie przez Sejm zmiany przepisów krajowych (m.in. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, liczne rozporządzenia dot. gospodarki odpadami). Wszystkie te okoliczności sprawiły, że utrzymanie stawki na poziomie z 2019 roku nie jest dłużej możliwe - podaje ZM GOAP.

- Utrzymane zostaną częściowe zwolnienia dla rodzin sześcioosobowych i większych. Z kolei, jeśli mieszkańcy domów jednorodzinnych mają własny kompostownik i kompostują w nim bioodpady, przysługuje im zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 2 zł od nieruchomości - dodaje.

ZM GOAP wskazuje miejsca w których odbiór śmieci ma być jeszcze droższy - w Lesznie to 27 zł za osobę, w Pile 30 złotych, w Kórniku 35 złotych (od stycznia 2021), a w Warszawie nawet 50 złotych za osobę.

Co istotne, od 1 stycznia zmienią się także indywidualne numeru rachunków bankowych, na które uiszcza się opłaty za wywóz śmieci. - W wyniku przetargu na obsługę bankową Związku, nastąpiła zmiana banku, w związku z czym zmianie ulegną numery indywidualnych rachunków bankowych, na które dokonywać należy wpłaty. Szczegółowe informacje dotyczące nowej wysokości opłaty jaki i nowego numeru konta - zostaną przekazane właścicielom i zarządcom nieruchomości w najbliższych tygodniach przez ZM GOAP.

Próbowaliśmy zapytać jakie kary nałożył GOAP na firmy realizujące odbiór śmieci, za potężne problemy z odbiorem śmieci we wrześniu. Gdy zadaliśmy to pytanie we wrześniu, otrzymaliśmy odpowiedź, że kary zostaną nałożone dopiero w październiku. W październiku, gdy do tematu chcieliśmy wrócić, nasze pytania dwukrotnie (19 i 29 października) pozostały bez odpowiedzi. Sprawdziliśmy wyniki finansowe firm, które zatrudnia GOAP do odbioru śmieci. Dwie największe z nich to Remondis i FB Serwis. FB Serwis tylko w ubiegłym roku osiągnął blisko 13 mln złotych zysku, Remondis Sanitech obsługujący Poznań 3 mln złotych, a cały Remondis ponad 47 milionów złotych zysku za 2019 rok.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 2.11.2020 r., godz. 14.32
    Aktualizacja
    poniedziałek, 2.11.2020 r., godz. 14.32
    Już po publikacji naszego tekstu otrzymaliśmy odpowiedź od GOAP'u na nasze pytania o wysokość nałożonych kar za nieprawidłowości w odbiorze śmieci we wrześniu. Łącznie kary wyniosły niespełna 400 tysięcy złotych: 270 540,00 zł dla FB Serwis, 94 730,00 zł dla SUEZ Zachód Sp. z o.o., 26 900,00 zł dla Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. i 2 460,00 zł dla KDS Sp. z.o.o.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro