Reklama

Policja korzysta z "nielegalnej broni" podczas protestów? Wyjaśniamy

LRAD na samochodzie poznańskiej policji w pobliżu Placu Wolności | fot. Lens Trav
LRAD na samochodzie poznańskiej policji w pobliżu Placu Wolności | fot. Lens Trav

Część czytelników donosi się, że poznańska policja do pacyfikacji protestów może wykorzystywać nielegalną broń soniczną.

Na naszą skrzynkę trafiają zdjęcia policyjnego samochodu, na którym zamontowano urządzenie LRAD (Long Range Acoustic Device). To specjalne urządzenie wytwarzające dźwięk o bardzo wysokiej głośności. Emitowane w ten sposób fale dźwiękowe mogą powodować m.in. ból głowy i uszu - cecha ta może być wykorzystywana chociażby w trakcie zamieszek w celu zmuszenia uczestników do rozejścia się.

Wszystkich, którzy obawiają się o swój słuch pragniemy uspokoić - polska policja nie może stosować tzw. broni sonicznej. Polskie prawo, a dokładniej ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, wyklucza użycie LRAD. Co prawda kilka miesięcy temu do Sejmu wpłynęła petycja w tej sprawie, ale nic nie wskazuje na to, żeby miała ona mieć jakiekolwiek przełożenie na prawo i rozszerzenie wachlarza środków przymusu bezpośredniego.

O sprawie było głośno już kilka lat temu. W 2012 roku NIK zwróciła wówczas uwagę na zakup przez policję urządzeń, których nie można używać na terytorium Polski. Przedstawiciele formacji przekonywali wówczas, że LRAD będzie wykorzystywany wyłącznie jako skuteczny system nagłośnienia, niezbędny w celu dotarcia z komunikatem do wielotysięcznego tłumu.

Od tego momentu LRAD wykorzystywany jest właśnie tylko i wyłącznie jako potężne urządzenie nagłaśniające. Ma je na wyposażeniu również poznańska policja, stąd obecność podczas manifestacji po decyzji TK w sprawie aborcji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro