Reklama
Reklama

MTP protestują. Iglica i Hol Wschodni zostaną podświetlone na czerwono

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MTP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MTP

Branża targowa jest w katastrofalnej sytuacji.

- Związani przez cały czas swojej zawodowej działalności z branżą targową przedsiębiorcy znajdują się dziś w tragicznej sytuacji. Powołali więc Komitet Obrony Branży Targowej, który dziś o godz. 11 w Warszawie zorganizował Spacer dla Branży Targowej - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jego finałem było wręczenie petycji premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Firmy związane z organizacją targów tłumaczą, że od około pół roku ich branża po prostu nie istnieje. Przewidują też rychły koniec targów, a tymczasem do niedawna rząd chwalił się tym, jak świetnie polska branża targowa radzi sobie na świecie. - Targi to flagowy element polskiej gospodarki. Związanych z nim są dziesiątki tysięcy polskich firm i pracowników, którzy - np. jako podwykonawcy - reprezentują takie sektory, jak drzewny, meblowy, metaloplastyczny czy informatyczny. Dziś polski przemysł targowy pozostawiony jest sam sobie - piszą autorzy petycji.

Branża targowa domaga się konkretnych kroków od rządu. Chce umorzenia otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm w całości. Domagają się też "utrzymania rekompensaty w wysokości 50 proc. ubiegłorocznego przychodu dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75 proc. ubiegłorocznego przychodu firmy była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą".

- Bez wsparcia jakiekolwiek projekty dotyczące odrodzenia tego segmentu w gospodarce, stanowić będą zwykłe bajki. Aby cała branża mogła przetrwać, należy w końcu spojrzeć się na nią w sposób odpowiedzialny, oczywiście, jeśli zamiarem rządzących jest to, aby w podobny do jeszcze zeszłorocznego sposób istniała ona i rozwijała się w Polsce - uważają.

Zdaniem branży, jej uratowanie jest możliwe tylko dzięki zrekompensowaniu przestoju firm. - Cała branża targowa, oprócz zaspokajania potrzeb poszczególnych właścicieli firm i pracowników, służy polskiemu przemysłowi i eksportowi. Niebezpieczeństwo jej upadku miałoby daleko idące skutki gospodarcze. Branża ta jest na tyle znacząca i strategiczna dla gospodarki, a jednocześnie mała w porównaniu do innych branż, że problemy związane z Covid-19 bardzo łatwo mogą ją bezpowrotnie zniszczyć - alarmują.

W ramach protestu o 17.00 w środę Iglica oraz Hol Wschodni zostaną podświetlone na czerwono.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro