Reklama
Reklama

Charakterystyczny budynek w centrum miasta uznany za najlepszą realizację architektoniczną roku

fot. UMP / Przemysław Turlej

Po raz kolejny przyznano nagrodę imienia Jana Baptysty Quadro.

Co roku nagroda prezydenta Poznania trafia do autorów najlepiej zaprojektowanego i zrealizowanego obiektu architektonicznego na terenie naszego miasta. Musi to być obiekt oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. W tym roku statuetka trafiła do Pracowni CDF Architekci za projekt odtworzenia kamienicy "Żelazko" przy ulicy Ogrodowej 19.

Najlepszy manicure w Swarzędzu Najlepsza fryzura w Swarzędzu #wonderlandpolska #peselniemaznaczenia
REKLAMA

Projekty zgłoszone do tegorocznej edycji prezentowały wyjątkowo wysoki poziom. Do finału awansowało siedem najlepszych. Były to obiekty o charakterze mieszkaniowym, usługowym, biurowym czy użyteczności publicznej. Spośród nich wyróżniały się dwie prace, które chcieliśmy nagrodzić. Dlatego w tym roku obok nagrody głównej postanowiliśmy przyznać także wyróżnienie honorowe - powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydent Poznania.

Jurorzy zdecydowali o przyznaniu nagrody pracowni CDF Architekci za projekt, który przywrócił niezwykle charakterystyczne ukształtowanie narożnika kwartału śródmiejskiej zabudowy. Staramy się projektować budynki, które zostaną zapamiętane i będę służyć poznaniakom przez wiele lat. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy tak niesamowite szczęście pracować dla firmy Constructa Plus, która dała nam dużo wolności, jeżeli chodzi o charakter tej kamienicy, układ funkcjonalny czy wykorzystane materiały. Jak do tej pory żaden nasz projekt nie wzbudzał tylu emocji i tylu sympatycznych komentarzy. To pokazuje, że ludzie zauważyli ten budynek i go zaakceptowali, a to jest dla nas najważniejsze - mówił Karol Fiedor, prezesa zarządu CDF Architekci.

Oryginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku na trójkątnej działce. W związku z tym, że wyróżnia się kształtem zyskał przydomek "Żelazko", co jest nawiązaniem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Poznańska kamienica przetrwała II wojnę światową, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce. W 2019 roku budynek wrócił na mapę miasta.

W tym roku kapituła nagrody przyznała także wyróżnienie honorowe. Otrzymała je Pracownia Architektoniczna Insomia za projekt budynków mieszkalnych "Nowy Strzeszyn", zlokalizowanych w rejonie ulic: Malewskiej, Różańskiego, Epicka.

Tegoroczna uroczystość przyznania nagrody ze względu na pandemię odbyła się online.

W ubiegłych latach statuetkę Quadro otrzymały m.in. terminal pasażerski na Ławicy i Stary Browar autorstwa Pracowni ADS oraz wieżowiec PFC Ewy i Stanisława Sipińskich. Statuetka trafiła też w ręce architektów, którzy zaprojektowali Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997) a także do Pracowni NMS Architekci, która jest odpowiedzialna za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ulicy 3 Maja 49C.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
36.84 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro