Charakterystyczny budynek w centrum miasta uznany za najlepszą realizację architektoniczną roku
Po raz kolejny przyznano nagrodę imienia Jana Baptysty Quadro.
Co roku nagroda prezydenta Poznania trafia do autorów najlepiej zaprojektowanego i zrealizowanego obiektu architektonicznego na terenie naszego miasta. Musi to być obiekt oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. W tym roku statuetka trafiła do Pracowni CDF Architekci za projekt odtworzenia kamienicy "Żelazko" przy ulicy Ogrodowej 19.
Projekty zgłoszone do tegorocznej edycji prezentowały wyjątkowo wysoki poziom. Do finału awansowało siedem najlepszych. Były to obiekty o charakterze mieszkaniowym, usługowym, biurowym czy użyteczności publicznej. Spośród nich wyróżniały się dwie prace, które chcieliśmy nagrodzić. Dlatego w tym roku obok nagrody głównej postanowiliśmy przyznać także wyróżnienie honorowe - powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydent Poznania.
Jurorzy zdecydowali o przyznaniu nagrody pracowni CDF Architekci za projekt, który przywrócił niezwykle charakterystyczne ukształtowanie narożnika kwartału śródmiejskiej zabudowy. Staramy się projektować budynki, które zostaną zapamiętane i będę służyć poznaniakom przez wiele lat. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy tak niesamowite szczęście pracować dla firmy Constructa Plus, która dała nam dużo wolności, jeżeli chodzi o charakter tej kamienicy, układ funkcjonalny czy wykorzystane materiały. Jak do tej pory żaden nasz projekt nie wzbudzał tylu emocji i tylu sympatycznych komentarzy. To pokazuje, że ludzie zauważyli ten budynek i go zaakceptowali, a to jest dla nas najważniejsze - mówił Karol Fiedor, prezesa zarządu CDF Architekci.
Oryginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku na trójkątnej działce. W związku z tym, że wyróżnia się kształtem zyskał przydomek "Żelazko", co jest nawiązaniem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Poznańska kamienica przetrwała II wojnę światową, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce. W 2019 roku budynek wrócił na mapę miasta.
W tym roku kapituła nagrody przyznała także wyróżnienie honorowe. Otrzymała je Pracownia Architektoniczna Insomia za projekt budynków mieszkalnych "Nowy Strzeszyn", zlokalizowanych w rejonie ulic: Malewskiej, Różańskiego, Epicka.
Tegoroczna uroczystość przyznania nagrody ze względu na pandemię odbyła się online.
W ubiegłych latach statuetkę Quadro otrzymały m.in. terminal pasażerski na Ławicy i Stary Browar autorstwa Pracowni ADS oraz wieżowiec PFC Ewy i Stanisława Sipińskich. Statuetka trafiła też w ręce architektów, którzy zaprojektowali Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997) a także do Pracowni NMS Architekci, która jest odpowiedzialna za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ulicy 3 Maja 49C.