Reklama
Reklama

Premier Morawiecki: jeśli obostrzenia nie zadziałają, możliwy jest głęboki lockdown. Łącznie z zamknięciem granic

fot. Kancelaria Premiera
fot. Kancelaria Premiera

Jeśli nie uda się powstrzymać rozprzestrzeniania koronawirusa, to czekają nas kolejne obostrzenia.

W piątek premier poinformował m.in. o zamknięciu "stacjonarnej" gastronomii, zdalnym nauczaniu w starszych klasach szkół podstawowych czy ograniczeniach w przemieszczaniu się osób do 16. roku życia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Reagując na sytuację niektóre państwa podjęły decyzję o całkowitym zamknięciu, tak jak nasi południowi sąsiedzi Czesi oraz Irlandczycy. Inne państwa, takie jak Francja czy Belgia zdecydowały się na godzinę policyjną. Jeszcze inne sięgają głęboko do poszczególnych branż i ograniczają możliwość świadczenia usług - komentował Mateusz Morawiecki.

- Bufor jest, ale niepokoi nas tempo przyrostu. Musimy zahamować przyrost zakażeń. nowe obostrzenia będą mieć skutek za 10, 14 dni - dodał.

Szef rządu nie ukrywał, że jeśli w najbliższych tygodniach można spodziewać się kolejnych zmian, to raczej tych ograniczających swobodę obywateli. - Gdyby te obostrzenia nie działały, będziemy musieli dokonywać głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego kulturalnego i gospodarczego. Wiadomo, że najważniejsze są zdrowie, życie i stabilność służby zdrowia - przyznał.

- Na razie wolnych jest ok. 40 proc. łóżek, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki - jak zamknięcie granic, jak było wiosną, czy różne zakazy przemieszczania się, albo głębszy, głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie - zapowiedział.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
36.08 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro