Reklama
Reklama

Oszukali blisko 200 osób na prawie 750 tysięcy złotych. Sprzedawali sprzęt, którego nie mieli

Zdjęcie ilustracyjne | fot. mickylynne/sxc.hu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. mickylynne/sxc.hu

Działali na portalach aukcyjnych.

Jak podają policjanci z Rawicza, podejrzanymi w tej sprawie są 39-latek z Wrocławia oraz 38-latka z gminy Rawicz. Są małżeństwem, ale oszustw mieli zacząć dokonywać jeszcze przed ślubem.

Do funkcjonariuszy z prośbą o pomoc w ustaleniu sprawców oszustw zwrócił się portal aukcyjny. - To głównie za jego pośrednictwem podejrzani oferowali do sprzedaży w atrakcyjnych cenach AGD i sprzęt RTV. Początkowo wywiązywali się z warunków transakcji z klientami, natomiast od października 2018 roku do obsługi portalu aukcyjnego zaczęły napływać zgłoszenia od osób, które kupiły towar i go nie dostały. Wiele z osób dokonując transakcji skorzystało z Programu Ochrony Kupujących, który w razie problemów ze strony sprzedawcy pozwala odzyskać pieniądze, co jednak spowodowało, że to właśnie ten portal stał się stroną pokrzywdzoną na skutek oszustw - tłumaczą policjanci.

Funkcjonariusze sprawą zajmowali się przez rok. W sumie ustalono blisko 200 pokrzywdzonych. Nie tylko z Polski, ale też spoza naszego kraju. - Za towar, którego nie dostali, płacili od około 600 nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łączna kwota wynikająca z oszukańczego procederu wyniosła 747.000 zł - dodają.

Przestępcy z oszustw uczynili stałe źródło dochodu. Grozi im do 10 lat więzienia. Zabezpieczono 100 tysięcy złotych na poczt kar i naprawienia szkody. Mężczyzna trafił do aresztu. Kobieta ma dozór policyjny i poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro