Reklama
Reklama

Koronawirus w szkołach. Jakie reguły obowiązują przy wprowadzaniu nauczania hybrydowego i kto powinien odbyć kwarantannę?

fot. UMP
fot. UMP

O podstawowych zasadach w związku z trwającą pandemią przypominają przedstawiciele Sanepidu i miejscy urzędnicy.

Od soboty, 17 października w czerwonej strefie, w której znajdzie się także Poznań, w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). W pozostałych placówkach wszystko pozostaje bez zmian, jednak z dnia na dzień wszystko może się zmienić, jeżeli w placówce - w szkole, przedszkolu, żłobku lub placówce oświatowo-wychowawczej stwierdzony zostanie przypadek zakażenia koronawirusem.

Często również nasi Czytelnicy zadają pytania odnośnie koronawirusa w placówkach oświatowych - pytają między innymi kiedy i kto powinien odbywać kwarantannę i jakimi wytycznymi kieruje się Sanepid zwieszając w danej placówce zajęcia.

Jak tłumaczą przedstawiciele Sanepidu informacje od rodziców o zakażeniu osób z najbliższego otoczenia ucznia, nauczyciela czy pracownika placówki (rodzic, rodzeństwo, dziadek, współmałżonek itp.) nie powodują zawieszania zajęć szkolnych i rozpoczęcia nauczania hybrydowego.

W przypadku stwierdzenia dodatniego przypadku zakażenia koronawirusem w szkole, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu kieruje na kwarantannę wszystkich narażonych - czyli osoby, które miały styczność z zakażonym oraz tych, którzy razem z nim mieszkają (np. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie itp.). Obowiązuje zakaz opuszczania miejsca kwarantanny na okres 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą zakażoną - dodają pracownicy Sanepidu.

Kwarantanna nakładana jest na osoby mające bezpośrednią styczność z osobą zakażoną, a nie wszystkie osoby uczęszczające do danej placówki. Z kolei wszystkie osoby u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozostają w izolacji pod kontrolą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. O tym jak długo trwa izolacja decyduje lekarz.

Miejscy urzędnicy przypominają też, że każda osoba która przebywa na kwarantannie powinna natychmiast powiadomić o tym swojego pracodawcę. Najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od jej zakończenia powinna też złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie, które potwierdza odbycie kwarantanny. Jest to konieczne w celu wypłaty wynagrodzenia lub świadczenia pieniężnego - tłumaczą urzędnicy. Oświadczenie przekazywane jest następnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro