Reklama
Reklama

W Wielkopolsce przybędzie covidowych łóżek. "Na tym etapie nie planujemy dalszego obciążania szpitala w Poznaniu"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zapowiedział, że wraz z końcem tygodnia baza łóżek covidowych w Wielkopolsce zostanie znacząco poszerzona.

Ostatnie zwiększenia zakażeń w kraju, w tym w Wielkopolsce, spowodowały wzrost liczby osób hospitalizowanych. Według aktualnego na dziś raportu, wielkopolskie szpitale na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia dysponują 815 łóżkami. Zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 668 łóżek. Lecznice mają także wolne stanowiska respiratorowe. Z puli 122 respiratorowych łóżek zajętych jest 44.

Najwięcej pacjentów przebywa w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, który aktualnie dysponuje on 420 łóżkami. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej zajętych jest 413 łóżek. Na tym etapie nie planujemy dalszego obciążania szpitala w Poznaniu, ale trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Obecnie uruchamiamy łóżka covidowe w innych wielkopolskich szpitalach. Pod koniec tygodnia planuję zwiększenie liczby łóżek, obecnie trwają przygotowania. Mam nadzieję, że będzie to powyżej 100 dodatkowych łóżek - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Od początku tygodnia wojewoda wielkopolski podjął kolejne decyzje m.in. o zwiększeniu o 28 łóżek w szpitalu w Ostrowie Wlkp. Obecnie trwają starania o uruchomienie kolejnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 . Wczoraj rozmawiałem z marszałkiem Markiem Woźniakiem i dyrektor wielkopolskiego NFZ-u Agnieszką Pachciarz na temat przeznaczenia szpitala w Wolicy dla pacjentów z koronawirusem. Nie zapadła jeszcze decyzja w tej kwestii, ale pracujemy nad takim wariantem. Kolejny wariant to poszerzenie bazy w Czarnkowie. Są jeszcze inne placówki, z którymi rozmawiamy. O szczegółach poinformuję w czwartek - dodaje wojewoda. Dziękuję za przychylność ze strony samorządów, dyrekcji szpitali i wsparcie ze strony NFZ-u w kontekście koordynacji sytuacji łóżkowej w Wielkopolsce - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro