Reklama
Reklama

Niezwykłe odkrycie na Grenlandii. Wielkopolanin natknął się na szczątki prassaka sprzed 215 mln lat!

fot. Andrzej Wolniewicz / Twitter

Choć odkrycia dokonano 6 lat temu, dopiero teraz opublikowane informacje na ten temat.

2-centymetrowy fragment żuchwy z dwoma zębami został odnaleziony przez polskich naukowców na Grenlandii w 2014 roku. Badania maleńkiego fragmentu zajęły kilka lat. W końcu naukowcy podzielili się swoim odkryciem ze światem - natrafili na pozostałość po nieznanym gatunku prassaka.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na świecie znanych jest jedynie około 10 gatunków prassaków, które żyły około 200 mln lat temu na świecie. Nowy gatunek nazwano Kalaallitkigun jenkinsi. W ekipie naukowców pod kierownictwem dr. hab. Tomasza Suleja znalazł się m.in. dr Andrzej Wolniewicz pochodzący z Gostynia, który obronił doktorat na uniwersytecie w Oksfordzie.

Specjaliści swoim odkryciem podzielili się ze światem za pośrednictwem artykułu w amerykańskim periodyku naukowym PNAS. Odtworzyli też prawdopodobny wygląd zwierzęcia, którego szczątki odkryli. Mógł on przypominać dzisiejszą ryjówkę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro