Reklama
Reklama

Niezwykłe odkrycie na Grenlandii. Wielkopolanin natknął się na szczątki prassaka sprzed 215 mln lat!

fot. Andrzej Wolniewicz / Twitter

Choć odkrycia dokonano 6 lat temu, dopiero teraz opublikowane informacje na ten temat.

2-centymetrowy fragment żuchwy z dwoma zębami został odnaleziony przez polskich naukowców na Grenlandii w 2014 roku. Badania maleńkiego fragmentu zajęły kilka lat. W końcu naukowcy podzielili się swoim odkryciem ze światem - natrafili na pozostałość po nieznanym gatunku prassaka.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na świecie znanych jest jedynie około 10 gatunków prassaków, które żyły około 200 mln lat temu na świecie. Nowy gatunek nazwano Kalaallitkigun jenkinsi. W ekipie naukowców pod kierownictwem dr. hab. Tomasza Suleja znalazł się m.in. dr Andrzej Wolniewicz pochodzący z Gostynia, który obronił doktorat na uniwersytecie w Oksfordzie.

Specjaliści swoim odkryciem podzielili się ze światem za pośrednictwem artykułu w amerykańskim periodyku naukowym PNAS. Odtworzyli też prawdopodobny wygląd zwierzęcia, którego szczątki odkryli. Mógł on przypominać dzisiejszą ryjówkę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
10℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
3.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro