Reklama
Reklama

Nowa trasa tramwajowa na Naramowice coraz bardziej widoczna: jest pierwszy fragment torowiska

fot. PIM
fot. PIM

Tory pojawiły się w rejonie Parku Kosynierów, w sąsiedztwie pętli Wilczak.

Zanim zobaczyliśmy w tym miejscu gotowe tory, trzeba tu było zamontować specjalne elementy konstrukcyjne. Dopiero na nich pojawiły się podkłady i szyny. - Wytyczono także miejsca na słupy, na których docelowo zawieszona zostanie sieć trakcyjna. Tramwaj z pętli Wilczak pojedzie tym torowiskiem w przyszłości do ul. Błażeja na Naramowicach - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Prace na trasie rozpoczęły się cztery miesiące temu. Obecnie inwestycja prowadzona jest nie tylko w rejonie pętli Wilczak, ale na całym 3-kilometrowym odcinku. - Trwają przygotowania do montażu pierwszych elementów torowiska tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Serbskiej i Naramowickiej, które w dalszym ciągu przejezdne dla kierowców jest tylko na północnej stronie. W kolejnym etapie prac ruch przełożony zostanie na drugą stronę skrzyżowania (po wybudowaniu torowiska). Na odcinku między ul. Serbską a Włodarską kontynuowane są prace nad sieciami podziemnymi i formowaniem tzw. koryta tramwajowego, czyli miejsca na torowisko. Między ul. Włodarską a Lechicką także tworzone jest koryto, ale w tym przypadku na drogę. Prace nad przebudową i budową uzbrojenia terenu prowadzone są również na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej z Lechicką, gdzie powstaje także łącznik z ul. Lechickiej do ul. Dworskiej. Docelowo będzie tu węzeł z dwupoziomowym układem dróg, dzięki któremu tramwaj przejedzie bezkolizyjnie nad ul. Lechicką. Miejsce dla tramwaju jest także przygotowywane na odcinku od ul. Sarmackiej do Łużyckiej - trwa zagęszczanie gruntu - wymieniają PIM.

Na przyszły tydzień zaplanowano wyburzanie ostatniego budynku, który stoi w miejscu nowej trasy tramwajowej. Chodzi o obiekt przy ulicy Naramowickiej 149.

Pierwsze tramwaje mają pojechać do przystanku Włodarska w przyszłym roku. Całą trasą do ulicy Błażeja mamy pojechać do 2022 roku.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
6.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro