Reklama
Reklama

Woda w Warcie najczystsza od lat! Przez pandemię?

fot. archiwum

Naukowcy badający stan wody w Warcie przyznają, że tak dobrze nie było od dawna.

Czasowe zamknięcia fabryk i zmniejszony ruch samochodów znacząco wpłynęły w ostatnich miesiącach na poprawę jakości powietrza na świecie. Pandemia w pewnym sensie "pomogła" więc naszej planecie, choć po tygodniach obostrzeń wracamy do normalności, a tym samym ponownie emitujemy do atmosfery wiele szkodliwych substancji.

Powietrze to jedno. Naukowcy badają jednak wpływ pandemii także na inne aspekty naszego życia. Profesor Krzysztof Szoszkiewicz z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przyjrzał się stanowi wody w Warcie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wyniki badań są zaskakujące. W wodzie stwierdzono mniej związków azotu niż w ostatnich latach, a to oznacza, że Warta jest w lepszej kondycji. Miejscami badanych związków chemicznych było w wodzie nawet 10 razy mniej niż w poprzednich latach.

Związki azotu trafiają do wody głównie z pól. Są bowiem składnikiem nawozów. Zdaniem poznańskiego naukowca za to, że Warta jest czystsza, odpowiadać mogą dwie sprawy: susza lub pandemia koronawirusa. Dlaczego pandemia? Rolnicy ze względu na pandemię mogli ograniczyć swoje inwestycje i mniej nawozić pola.

Profesor wraz ze swoimi współpracownikami chce precyzyjnie ustalić co jest przyczyną poprawy sytuacji. Jego zdaniem kluczowe będą dane z lipca i sierpnia, którymi jeszcze nie dysponują. Jeśli okaże się, że dobry stan wody się utrzyma, może to pozytywnie wpłynąć na rozwój ryb czy glonów żyjących w rzece.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro