W Poznaniu odbędzie się pierwszy Panel Obywatelski. Czego będzie dotyczył?
Miasto ogłosiło otwarty konkurs na organizację oraz przeprowadzenie panelu. Zainteresowane organizacje pozarządowe mogą składać oferty do 21 października.
Panel obywatelski jest formą partycypacji społecznej, pozwalającą na demokratyczne podejmowanie decyzji ważnych dla lokalnego rozwoju. Do uczestnictwa zapraszani są losowo wytypowani mieszkańcy, którzy wcześniej wyrażą chęć udziału. Kluczowym elementem każdego panelu obywatelskiego jest debata poświęcona wybranemu zagadnieniu.
Celem tej formy konsultacji jest wypracowanie rekomendacji dotyczących omawianego problemu. Mają być one zgodne z oczekiwaniami mieszkańców i realne do wdrożenia przez władze lokalne - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. Paneliści nie muszą być specjalistami w danym obszarze. Wiedzę na temat istniejących i potencjalnych rozwiązań uzyskują od niezależnych ekspertów, urzędników oraz lokalnych działaczy. Kluczowe są zaangażowanie i chęć poświęcenia swojego czasu na pracę na rzecz miasta - dodaje.
W minionych dniach Miasto ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. "Organizacja i przeprowadzenie Poznańskiego Panelu Obywatelskiego". Zainteresowane organizacje pozarządowe mogą składać oferty tutaj. Termin wysyłania zgłoszeń upływa 21 października - informują miejscy urzędnicy.
Równolegle prowadzony jest nabór na członków komisji konkursowej, która wybierze najlepszą ofertę. Termin zgłaszania kandydatur upływa 4 października. Zgłoszenia odbywają się za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie Poznan.pl - dodają.
Pierwszy Poznański Panel Obywatelski będzie dotyczył wypracowania rekomendacji na temat " Jak władze Poznania mogą działać na rzecz przeciwdziałania oraz adaptacji do zmian klimatu i kryzysu klimatycznego?".Powinien rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w czerwcu 2021 r.