Billboard "STOP Komunii Świętej na rękę!" pojawił się w Poznaniu
To akcja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, rozpoczęta również w stolicy Wielkopolski z początkiem października.
Stowarzyszenie w ten sposób przeciwstawia się przyjmowaniu hostii przez wiernych na rękę, co jest zalecane przez hierarchów kościoła od momentu wystąpienia koronawirusa. Zdaniem członków stowarzyszenia podawanie komunii na rękę może prowadzić do utraty wiary oraz nadużyć i profanacji.
Przedstawiciele stowarzyszenia przypominają, że choć takie praktyki były stosowane w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wówczas przestrzegano innych zasad. Wierny przyjmujący Komunię Świętą przed i po przystąpieniu do tego Sakramentu obmywał dłonie, podobnie jak czynią to obecnie kapłani odprawiający Mszę Świętą. Puryfikacja dłoni i palców, które miały styczność z Hostią, ma zagwarantować, że każdy jej okruch zostanie przyjęty przez wiernych i nie dojdzie do profanacji Ciała Chrystusa. Rozwój świętej liturgii a także pogłębiająca się cześć do Najświętszego Sakramentu w ciągu wieków sprawiły, iż wypracowano i przyjęto w Kościele Katolickim praktykę, która w sposób dotychczas najpełniejszy łączy w sobie najwyższą cześć do Najświętszego Sakramentu wyrażającą się w postawie klęczącej (przyjmowanej podczas adoracji) z troską o każdą najmniejszą nawet cząstkę Ciała Pańskiego przyjmowanego do ust w asyście ministranta trzymającego patenę - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.
Członkowie stowarzyszenia podkreślają też, że tradycyjne przyjmowanie hostii jest bezpieczniejsze nawet w czasach pandemii. Hostia podawana przez Kapłana bezpośrednio do ust nie ma styczności z dłonią wiernego, która dotyka różnych powierzchni. Podawanie Komunii Świętej do ust jako bezpieczniejsze ze względów sanitarnych uznała m.in. grupa 21 lekarzy z Austrii oraz Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich we Włoszech - czytamy w komunikacie.
W sprawie swoją opinię wydała też Konferencja Episkopatu Polski. W komunikacie wydanym w związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust, to jednak "nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne".
Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii - podkreśla Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.
Jak uznała komisja niesprawiedliwe jest sugerowanie, by osoby przyjmujące Komunię na rękę automatycznie nie miały szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Ponadto jak przekazuje biuro prasowe KEP prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i nikt nie powinien tego sposobu negować.
Najpopularniejsze komentarze