Miejski gabinet ginekologiczny nie zostanie zamknięty: "stwierdzono ponad 100 ciąż"
Punkt dostępny całą dobę dla mieszkańców Poznania bezpłatnie działa od 2018 roku.
O przedłużeniu działalności Punktu Profilaktyki Intymnej do 2023 roku zdecydowali miejscy radni na wtorkowej sesji. - Na jego działalność w latach 2021-2023 radni przyznali kwotę 3.36 mln zł, po 1,1 mln zł na każdy rok. Realizację programu powierzono Poznańskiemu Ośrodkowi Specjalistycznych Usług Medycznych oraz Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta - wyjaśniają miejscy urzędnicy.
W jakim zakresie działa punkt? Można przyjść do niego na konsultację i po poradę lekarza dotyczącą chorób, higieny intymnej, a także antykoncepcji. - Zapewniona zostanie doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Punkt zwiększy również dostępność do badań USG, mammografii, do skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Zapewnione zostaną również konsultacje oraz badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty - dodają.
Od stycznia 2020 roku punkt działa w nowej lokalizacji - przy Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. Poznański Punkt Profilaktyki Intymnej jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w kraju. - Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22-8, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych - podkreślają urzędnicy.
W ciągu półtora roku z punktu skorzystało kilka tysięcy osób. Najwięcej z nich przyszło na konsultację ginekologiczną. Miasto zapewnia, że "kilkanaście procent wizyt związanych było z antykoncepcją awaryjną". Stwierdzono tu też ponad 100 ciąż.
Najpopularniejsze komentarze