Reklama

Polscy naukowcy: mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na Covid-19!

Lubelska spółka biotechnologiczna poinformowała, że z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19. Lek wytworzony w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo trafi teraz do badań klinicznych.

Spółka Biomed Lublin deklaruje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek "neutralizujący wirusa". W środę, 23 września Biomed Lublin S.A. zakończył produkcję pierwszej serii leku z osocza ozdrowieńców przeznaczonego do niekomercyjnych badań klinicznych, na które Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 w Lublinie grant przyznała Agencja Badań Medycznych.

Powstało ponad trzy tysiące ampułek leku, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych zostaną przekazane do badań klinicznych w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie - poinformował prezes zarządu Biomed Lublin S.A. Marcin Piróg. Po zakończeniu tych badań lek będzie mógł wejść do masowego użycia, co może się wydarzyć jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Lek wytworzony został w wyniku procesu frakcjonowania osocza osób zdrowych - ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo - zawiera immunoglobuliny specyficzne anty SARS-CoV-2. - W swojej pracy sprawdziliśmy, na ile przeciwciała wyizolowane z krwi ozdrowieńców faktycznie hamują zakażenie wirusem Sars-CoV-2, a na ile jest to tylko i wyłącznie preparat dezaktywności. Wyniki, które otrzymaliśmy pozwalają mieć nadzieję, że przygotowany produkt spełni oczekiwania nas wszystkich - powiedział prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który prowadził badania. Jak podkreślił, opracowany przez Biomed lek ma znany profil bezpieczeństwa.

  • Aktualizacja
    środa, 23.09.2020 r., godz. 14.33
    Aktualizacja
    środa, 23.09.2020 r., godz. 14.33
    Po podaniu informacji przez Biomed Lublin, środowisko medyczne sceptycznie podeszło do zapowiedzianego przełomu. - Nie jest to żadna nowość. Terapię z użyciem osocza, osób które przechorowały jakąś chorobę prowadzi się od dziesięcioleci - powiedział dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z Interią.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
22℃
12℃
Poziom opadów:
4.3 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
22.73 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro