Reklama

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. I jest pierwsze przekroczenie normy powietrza w Poznaniu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Wróblewski / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Wróblewski / archiwum

Niestety złota i ciepła jesień nie potrwa długo.

Od środy oficjalnie mamy w Polsce jesień. Jako ostatnia rozpoczęła się ta kalendarzowa. Pierwszy jej dzień będzie wyjątkowo ciepły. Na termometrach w Poznaniu zobaczymy nawet do 27 stopni Celsjusza. Jeszcze w czwartek będzie podobnie, ale w piątek pogoda zacznie się zmieniać. Temperatura zacznie spadać, a do tego pojawią się opady deszczu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W sobotę czeka nas "temperaturowy szok". Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy zaledwie 13 stopni, a w niedzielę jeszcze mniej - jedynie 11. Noce też zrobią się zdecydowanie zimniejsze z 6 stopniami na termometrach. Czeka nas też sporo opadów deszczu, co może być dobrą wiadomością dla miłośników zbierania grzybów. Początek przyszłego tygodnia nie przyniesie zmiany w pogodzie - musimy się przygotować na kilkanaście stopni i opady deszczu.

Niestety obniżająca się temperatura idzie w naszym mieście w parze z... przekroczeniami norm powietrza. Z danych stacji pomiarowej Poznań - Żelazna wynika, że stężenie pyłu PM10 we wtorek wyniosło tu 55 mikrogramów/m3, a to przekroczenie dobowej normy o 5 mikrogramów. Na stacjach Poznań - Dąbrowskiego oraz Borówiec we wtorek osiągnięto wyniki rzędu 48 - 49 mikrogramów na m3, a więc zbliżono się do granicy dziennej normy.

Przekroczenie ze stacji Poznań - Żelazna (to stacja mobilna w rejonie osiedla Przemysława) jest pierwsze w tym sezonie. To dopiero przedsmak tego, co czeka nas w najbliższych tygodniach. Okres grzewczy dopiero się rozpoczyna, a co za tym idzie, do powietrza będzie trafiać coraz więcej zanieczyszczeń.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10, a także pyłu PM2,5, wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro