Reklama
Reklama

W Wielkopolsce powstało pierwsze mieszkanie treningowe dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera

fot. www.konin.pl

Mieszkanie zostało oficjalnie oddane do użytku w Koninie.

Mieści się ono w budynku podarowanym Miastu Konin przez prywatnych inwestorów. Wprowadzamy w naszym mieście praktyki stosowane z powodzeniem w Europie Zachodniej i w Skandynawii. Cieszę się, że Konin jest na mapie prekursorów działań skierowanych do osób ze spektrum autyzmu - powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Do dyspozycji lokatorów, na trzecim piętrze wielorodzinnego budynku przy ul. Erazma Pietrygi 3, są dwa mieszkania o łącznej powierzchni 101,88 m kw. Składają się z trzech osobnych pokojów dla mieszkańców, pokoju dla trenera samodzielności, salonu z aneksem kuchennym stanowiącego część wspólną, dwóch łazienek oraz pomieszczenia gospodarczego. Prowadzi je Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem "Gepetto" z Konina - informują konińscy urzędnicy.

Jak zaznacza prezes stowarzyszenia Anna Leśna-Szymańska - "każde mieszkanie będzie dostosowane do możliwości i potrzeb jego mieszkańców. W ramach pobytu mieszkańcom zapewnione zostanie specjalistyczne wsparcie. Treningi dla osób ze spektrum autyzmu przygotowywane i prowadzone będą przez wyszkoloną kadrę. Mieszkańcy będą zdobywać podstawowe umiejętności przede wszystkim poprzez trening samodzielności, treningi wspierające rozwój osobisty i porozumiewanie, trening umiejętności społecznych oraz trening poznawczy i zawodowy. Programy treningowe przygotowywane będą przez trenerów indywidualnie".

Mieszkanie w zasobach Miasta Konina jest przeznaczone dla pełnoletnich osób ze spektrum autyzmu i aktywnych poza domem, np. pracujących, uczestniczących w zajęciach warsztatów terapii zajęciowej, zaangażowanych w wolontariat. Wyposażone zostało przez stowarzyszenie "Gepetto"
- dodają urzędnicy. Model mieszkania wspomaganego w ramach projektu Azymut - Samodzielność, jest realizowany również w pięciu innych miastach w Polsce, w: Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Kołobrzegu, Goleniowie oraz Stargardzie Szczecińskim.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami intensywne opady deszczu, a nawet burze
19℃
11℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro