Reklama

Poznań wśród miast w Polsce z największymi stratami w wydatkach w handlu. Najbardziej ucierpi branża jubilerska

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jacek Molski / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jacek Molski / archiwum

Koncern GfK przygotował raport "Handel 2020. Wpływ Covid-19 na handel".

Z raportu wynika, że największe straty w wydatkach w handlu zostaną odnotowane w czterech aglomeracjach: krakowskiej, poznańskiej, warszawskiej i wrocławskiej. Mogą one sięgnąć do 21 procent. Jako przykład modelowy dla Polski podano poznański rynek centrów handlowych. Z analizy GfK wynika, że ograniczanie wydatków oznacza największe straty dla branży jubilerskiej. W Poznaniu prognoza zakłada spadek siły nabywczej w tym obszarze na 54%. Z 26 000 zł na 12 000 zł na każdy metr kwadratowy powierzchni sklepowej w centrum handlowym.

Ale sklepy jubilerskie nie są jedynymi, które zakończą rok z kiepskim wynikiem. Prognoza zakłada spadek siły nabywczej dotyczący gastronomii z 20 000 zł na 10 000 zł na każdy metr kwadratowy powierzchni usługowej. 40-procentowy spadek ma spotkać branże wyposażania mieszkań i rozrywkową. Branże modowa czy obuwnicza mają odnotować spadki o około 35%.

Specjaliści GfK komentują, że taka sytuacja zwiększy konkurencję między centrami handlowymi. Równocześnie wiele osób zrezygnuje z korzystania takich obiektów przenosząc zakupy do internetu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro