Reklama
Reklama

Ciężki sprzęt wjechał nad Wartę. W poniedziałek zaczną znikać betonowe umocnienia

fot. UMP
fot. UMP

Jak już informowaliśmy na razie w tym miejscu trwają prace przygotowawcze.

Zgodnie z zapowiedziami dotychczasowe umocnienia rzeki zostaną poddane gruntownej rewaloryzacji. Elementy betonowe zastąpią materiały ekologiczne. Remont czeka też infrastrukturę brzegową - tarasy, schody, slipy. Wszystko to pozwoli zabezpieczyć brzegi Warty przed erozją. Zmiany mają wpłynąć pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo, ekosystem ale też atrakcyjność terenów nad Wartą.

W poniedziałek rozpocznie się rozbiórka betonowych umocnień na odcinku pomiędzy mostem Św. Rocha a mostem Królowej Jadwigi. To fragment o długości 2,5 km (po obu stronach rzeki będzie to łącznie 5 km). Projekt zakłada także remont elementów infrastruktury brzegowej: tarasów, schodów, slipów oraz wylotów z kanalizacji deszczowej - obejmującej ciąg pieszy po obu stronach brzegu rzeki i elementy cumownicze - mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Cieszę się, że ta największa nadwarciańska inwestycja w końcu się rozpoczyna. Mieszkańcy Poznania i turyści chętnie spędzają czas nad rzeką. W ostatnich latach nad Wartą realizowany był szereg przedsięwzięć, wybudowano m.in. przystań jachtową w Starym Porcie, powstają kolejne odcinki Wartostrady. Dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i montażowi oświetlenia nad rzeką jest coraz bezpieczniej. Cały czas przybywa miejsc do rekreacji. W ostatnim sezonie, w wyniku pandemii, nie wszystkie działania były możliwe do realizacji. Liczymy jednak, że już niedługo wszystko wróci do normy. A poznaniacy będą wypoczywać wśród nowych, estetycznych i ekologicznych umocnień - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycja jest podzielona na etapy (łącznie będzie ich sześć). Roboty budowlane zostały zaplanowane w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić działalność najemcom prowadzącym działalność gastronomiczną nad Wartą - podkreśla Agnieszka Górczewska, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Obecne umocnienia rzeki zostały wykonane pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Dziś są w fatalnym stanie. Występują spękania, wykruszenia i liczne załamania. Nie tylko zagrażają bezpieczeństwu wypoczywających nad rzeką i utrudniają uprawianie sportów wodnych, ale też wpływają niekorzystnie na ekosystem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro