Sąd podtrzymał decyzję wojewody o uchyleniu poznańskiej Karty Równości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w czwartek oddalił skargę miasta w tej sprawie.
11 lutego miejscy radni przyjęli Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To dokument będący formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn. - Równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością każdej demokracji. W celu jej osiągnięcia musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale także stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym - informuje Rada Gmin i Regionów Europy.
Kwestia przyjęcia karty w Poznaniu od początku budzi ogromne kontrowersje. Już na sesji Rady Miasta, podczas której przyjmowano kartę, pojawili się protestujący w tej sprawie mieszkańcy z transparentami ."LGBT+ molestuje nas poznaniaków psychicznie za zgodą radnych miasta" czy z krzyżami w dłoniach.
Po miesiącu wojewoda unieważnił uchwałę radnych wprowadzającą kartę. W swojej decyzji stwierdził, że zapisy Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn "istotnie naruszają prawo" i wykraczają poza zakres kompetencji samorządu. Miasto zaskarżyło decyzję wojewody, ale jak podaje Radio Poznań - w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił tę skargę. Tym samym uchylenie uchwały przez wojewodę pozostaje w mocy.
Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris informuje na Twitterze: Skarga Rady Miasta Poznania na rozstrzygnięcie Wojewody Wielkopolskiego uchylającego tzw. Kartę Równości w Poznaniu oddalona przez WSA! Genderowy dokument nie wejdzie w życie. Ordo Iuris przedstawiało w tej sprawie ekspertyzy i występowało na posiedzeniu Rady Miasta Poznania.
Nie wiadomo jeszcze co w tej sprawie zrobi miasto. Może zwrócić się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Najpopularniejsze komentarze