Reklama

Sąd podtrzymał decyzję wojewody o uchyleniu poznańskiej Karty Równości

Sesja RM, podczas której przyjmowano kartę | fot. WTK
Sesja RM, podczas której przyjmowano kartę | fot. WTK

Wojewódzki Sąd Administracyjny w czwartek oddalił skargę miasta w tej sprawie.

11 lutego miejscy radni przyjęli Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To dokument będący formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn. - Równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością każdej demokracji. W celu jej osiągnięcia musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale także stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym - informuje Rada Gmin i Regionów Europy.

Kwestia przyjęcia karty w Poznaniu od początku budzi ogromne kontrowersje. Już na sesji Rady Miasta, podczas której przyjmowano kartę, pojawili się protestujący w tej sprawie mieszkańcy z transparentami ."LGBT+ molestuje nas poznaniaków psychicznie za zgodą radnych miasta" czy z krzyżami w dłoniach.

Po miesiącu wojewoda unieważnił uchwałę radnych wprowadzającą kartę. W swojej decyzji stwierdził, że zapisy Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn "istotnie naruszają prawo" i wykraczają poza zakres kompetencji samorządu. Miasto zaskarżyło decyzję wojewody, ale jak podaje Radio Poznań - w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił tę skargę. Tym samym uchylenie uchwały przez wojewodę pozostaje w mocy.

Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris informuje na Twitterze: Skarga Rady Miasta Poznania na rozstrzygnięcie Wojewody Wielkopolskiego uchylającego tzw. Kartę Równości w Poznaniu oddalona przez WSA! Genderowy dokument nie wejdzie w życie. Ordo Iuris przedstawiało w tej sprawie ekspertyzy i występowało na posiedzeniu Rady Miasta Poznania.

Nie wiadomo jeszcze co w tej sprawie zrobi miasto. Może zwrócić się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro