Reklama

Integrację komunikacji Poznania i Swarzędza zapowiedziano 5 lat temu, ale do niej nie dojdzie. Przez darmowe przejazdy dla mieszkańców

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

W 2015 roku zapowiedziano, że od 1 lipca 2016 swarzędzkie autobusy zostaną zintegrowane z komunikacją poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego.

Do sprawy wracaliśmy na naszym portalu wielokrotnie. Tym razem na problem zwrócił uwagę nasz czytelnik Jacek. - Mija kolejny rok i nic w temacie się nie dzieje. Czy w ogóle kiedyś to nastąpi? Mam wrażenie, że jak zwykle chodzi o pieniądze i kto zyska, a kto straci. W tym przypadku nie powinno mieć to tu miejsca albowiem integracja znacznie ułatwiłaby poruszanie się po wschodniej stronie Poznania i rozwinęłaby puste obszary wiejskie pod kątem budowy domów - przyznaje nasz czytelnik.

Do tej pory Zarząd Transportu Miejskiego zawsze odpowiadał na nasze pytania wymijająco tłumacząc, że "trwają negocjacje", które mają na celu wypracowanie porozumienia w zakresie taryfy, ulg, zwolnień oraz przebiegu linii. Jest zmiana, niestety jednak nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców, którzy są zwolennikami tej integracji. - Chcielibyśmy, żeby w systemie w pełni zintegrowanego transportu funkcjonował także Swarzędz - czyli samorząd z wielkim potencjałem pasażerskim i rozbudowanym transportem publicznym. Na chwilę obecną jednak rozbieżności pomiędzy warunkami taryfowymi obowiązującymi w systemie ZTM oraz komunikacji organizowanej przez Miasto i Gminę Swarzędz są na tyle duże, że dziś nie ma możliwości wprowadzenia pełnej integracji komunikacji publicznej - tłumaczy Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

- Dotyczy to w szczególności obowiązujących w swarzędzkiej komunikacji bezpłatnych przejazdów dla młodzieży ze szkół średnich, osób w wieku powyżej 65 lat, studentów i rodzin z przynajmniej trójką dzieci. W systemie transportu zintegrowanego organizowanego przez ZTM powyższe ulgi i zwolnienia nie są planowane, a wprowadzenie tego typu uprawnień wyłącznie dla integrowanych linii ze Swarzędza stanowiłoby odstępstwo od jednolitych zasad korzystania z transportu zbiorowego na pozostałych liniach organizowanych przez ZTM, rodziłoby trudności interpretacyjne dla pasażerów, a także zaburzałoby jednolity system rozliczeń ze wszystkimi gminami, z którymi Miasto Poznań współpracuje - dodaje.

Obecnie poznański ZTM jest organizatorem wszystkich linii lokalnego transportu w Luboniu, Komornikach, Suchym Lesie, Rokietnicy oraz Czerwonaku. W 14 kolejnych gminach, w tym Swarzędzu, organizuje wybrane linie. W przypadku Swarzędza są to linie nr 155 z Ronda Rataje do Zalasewa oraz 173 z Ronda Śródka do Janikowa. - Co więcej, Swarzędz współpracuje z ZTM Poznań w tzw. "modelu gminnym PEKA", który umożliwia zakup swarzędzkiego biletu miesięcznego przez Internet (przez stronę PEKA), a pasażerowie mogą korzystać chociażby z Wirtualnego Monitora.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro