Reklama
Reklama

760 absolwentów podstawówek nie dostało się do żadnej szkoły w Poznaniu i powiecie

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W środę absolwenci szkół podstawowych poznali wyniki rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych.

W rekrutacji złożono blisko 12 tysięcy wniosków. - Najwięcej, bo aż 6082 kandydatów starało się o przyjęcie do liceum ogólnokształcącego, 4414 do technikum, a 1376 do szkoły branżowej I stopnia - informują miejscy urzędnicy. - Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 7686 uczniów (3872 do liceów, 3047 do techników i 767 do szkół branżowych I stopnia) - dodają.

Do żadnej z wybranych przez siebie szkół nie dostało się 760 kandydatów. - Najwięcej, bo 579 z nich nie dostało się do wybranego liceum. W przypadku techników było to 162 uczniów, a szkół branżowych - 19. Wyniki te przedstawiają się dużo lepiej niż w ubiegłym roku, kiedy o przyjęcie do szkoły średniej starał się tzw. podwójny rocznik. Wówczas liczba osób niezakwalifikowanych w pierwszym etapie naboru wyniosła aż ponad 3,4 tys.

Uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, wciąż mogą wybierać w ofercie przygotowanej przez miasto i powiat. Dostępnych jest obecnie nieco ponad 900 miejsc - 122 w liceach, 228 w technikach, a także 553 w szkołach branżowych.

Które szkoły wybierano najczęściej? Najwięcej uczniów wskazywało licea nr I, IX, VI, św. Marii Magdaleny oraz IV. - Najbardziej oblegane oddziały to I Liceum Ogólnokształcące - Columbus, IX Liceum Ogólnokształcące - europejski, VI Liceum Ogólnokształcące - ekonomiczno-językowy, Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny - biologiczno-chemiczny, IV Liceum Ogólnokształcące - medyczny.

W przypadku szkół branżowych i techników numerem jeden okazało się Technikum w Tarnowie Podgórnym (technik logistyk), Zespół Szkół Ekonomicznych (technik ekonomista), a także Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu (technik informatyk).

Do 18 sierpnia, do godziny 15.00, uczniowie mają czas na to, by potwierdzić chęć uczęszczania do wybranej placówki. Muszą do niej dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (chyba że zrobili to wcześniej). W szkołach zawodowych konieczne są także orzeczenia lekarskie.

- 19 sierpnia do godz. 14.00 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Do 20 sierpnia Wielkopolski Kurator Oświaty opublikuje informację o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Informacje takie będą dostępne również na stronie portalu oświatowego Urzędu Miasta Poznania.

W tym roku nie odbędzie się rekrutacja uzupełniająca. To dyrektorzy poszczególnych szkół się tym zajmują i to do nich należy się zwracać w kwestii przyjęcia kandydata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W tych miejscach może być bardzo niebezpiecznie na drogach!
8℃
1℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro